Jak znaleźć dobre lokaty?

Gdzie szukać dobry lokat i jak rozpoznać, że mamy do czynienia z godną zainteresowania propozycją? Ręczne poszukiwanie lokat i samodzielne porównywanie ich warunków może być trudne, czasochłonne i co najmniej uciążliwe.

W tym właśnie celu powstały specjalne serwisy internetowe, zajmujące się tą tematyką. Regularnie przygotowują one zestawienia i rankingi lokat bankowych, porównując je pomiędzy sobą i przedstawiają wnioski. W dużym stopniu ułatwia to podjęcie decyzji o tym, na jakie lokaty się zdecydujemy. Jeżeli jednak lubimy wszystkim zarządzać samodzielnie, to mamy kilka wskazówek, pomocnych przy wyborze lokaty.

Oprocentowanie – to oczywiście pierwszy parametr, który należy wziąć przy wyborze lokaty. Im wyższe jest oprocentowanie, tym więcej możemy na danej lokacie zarobić. Zawsze należy pamiętać jednak o tym, że oprocentowanie jest podawane w skali roku oraz że jest to wysokość brutto, od której po kapitalizacji odsetek należy odjąć podatek dochodowy, w wysokości 18% wartości wypłaconych przez bank odsetek. Jest to tak zwany „podatek belki”.

Długość lokaty – im lepiej oprocentowana lokata, tym chcemy by trwała dłużej. Niestety w praktyce rzadko się to zdarza. Najlepiej oprocentowane lokaty są zwykle udzielane na 3 do 4 miesięcy, w sporadycznych przypadkach na pół roku. Zawsze jednak warto dokładnie sprawdzić ten parametr, ponieważ ulega on ciągłym zmianom, w zależności od sytuacji na rynku lokat.

Możliwość wypłaty pieniędzy – niektóre banki oferują lokaty, pozwalające wypłacić część pieniędzy, bez ryzyka utraty dotychczasowych odsetek. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć się na ewentualność nieprzewidzianych wydatków.

Dodatkowe produkty – przy zakładaniu lokaty ważne jest podanie rachunku bankowego, na który nastąpi automatyczny zwrot pieniędzy, kiedy lokata dobiegnie końca. W niektórych przypadkach będzie to musiał być rachunek w tym samym banku, w którym prowadzona jest lokata. Może to oznaczać dodatkowe koszta, związane z jego prowadzeniem lub obsługą karty, jeśli odpowiednio wcześnie jej nie zablokujemy.