Zima na rynku nieruchomości- co robią budowlańcy, gdy spadnie śnieg

Czy w zimie na rynku nieruchomości następuje stagnacja? Co się dzieje z rozpoczętymi robotami budowlanymi? Czy w okresie zimowym można bezpiecznie, bez większych dodatkowych kosztów budować dom? Co robią budowlańcy, gdy spadnie śnieg?

Co się dzieje w branży budowlanej w zimie?

Większość z nas zastanawia się, co robią budowlańcy, gdy spadnie śnieg. Wbrew powszechnej opinii w okresie zimowym w branży budowlanej nie ma całkowitego przestoju. Faktem jest, że ilość wykonywanych robót budowlanych jest mniejsza niż w okresie wiosenno – letnim, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, niektóre prace można wykonywać zimą. Wśród Polaków panuje przekonanie, że w zimie można zapomnieć o jakichkolwiek pracach na zewnątrz. Tymczasem zima na rynku nieruchomości nie wpływa aż tak znacząco na prowadzenie prac budowlanych. Do -5 stopni Celsjusza można wykonywać prace murarskie, jeśli zaprawy wykonywane są z dodatkami mrozoodpornymi. Zaprawy z domieszką chlorkową pozwalają na prace przy maksymalnej temperaturze -10 stopni Celsjusza. Beton powinien być z domieszką środków chemicznych przyspieszających wiązanie. Należy go jednak chronić przed szkodliwym działaniem mrozu. Przestrzegając tych i innych zasad, inwestor może być pewien, że jego dom będzie bezpieczny, wybudowany zgodnie z surowymi przepisami prawa budowlanego, a przy tym takiej samej jakości jak budynki stawiane przed zimą. – przekonuje Robert Skulimowski z Wellmade, firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych. Podobnego zdania na temat zimy na rynku nieruchomości, jest Leszek Michalczewski właściciel Zakładu Remontowo Budowlanego: Przede wszystkim w miarę możliwości, budowy na okres zimowy doprowadzać do stanu co najmniej surowego zamkniętego. Wyżej wymieniony stan pozwoli na wykonywanie części robót wykończeniowych, tj. instalacji elektrycznych, hydraulicznych, ociepleń i zabudów poddaszy, montażu przy zachowaniu odpowiednich warunków temperaturowych suchych tynków, wykończenia łazienek, kuchni(glazura, terakota) montaży parapetów, a nawet tynków i wylewek z izolacją termiczną podłóg. Przy robotach tzw. mokrych istnieje możliwość stosowania środków przeciwmrozowych do betonów, zapraw, klejów (do -10 stopni Celsjusza) ogólnie dostępnych na rynku. W trakcie robót wykończeniowych bez problemu można wykonywać prace poprzez podgrzewanie pomieszczeń dostępnymi na rynku nagrzewnicami olejowymi i gazowymi. Koszty podgrzewań są niewielkie. Na zewnątrz budynku przy zastosowaniu środków chemicznych oraz zabezpieczeniu folią lub plandeką można w warunkach do -5 stopni Celsjusza wykonywać bardzo dużo prac murarskich, betoniarskich, ciesielskich, ociepleń budynków i wielu innych.

Nie straszna zima na rynku nieruchomości

Według raportu GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2010 r.” inwestorzy indywidualni zdecydowali się na rozpoczęcie budowy 8 420 nowych domów oraz uzyskali we wrześniu br. pozwolenia na budowę 8 935 domów. Jest to poziom zbliżony do wyniku z września w roku 2009. Oczywiście prace budowlane prowadzone zimą, to nie lada wyzwanie i wymagają większej rozwagi, by uniknąć ewentualnych błędów. Mając ekipę budowlaną, która posiada doświadczenie w pracy w zimie oraz korzystając z odpowiednio dostosowanych materiałów wykonywanie większości prac budowlanych nie sprawi problemu.

Czego w zimie nie należy robić

Budowlańcy, gdy spadnie śnieg i temperatura, nie powinni wykonywać żadnych prac ziemnych, z uwagi chociażby na podłoże gruntowe, które pod wpływem mrozu zamarza średnio na około 1m wgłąb. To skutecznie uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek wykopów pod fundamenty. Jeśli już prace ziemne zostały zakończone, to należy je zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, by odpowiednio przygotowane podłoże nie uległo zniszczeniu. Przy dużych mrozach nie należy prowadzić prac elektrycznych. Wprawdzie przy kilkustopniowych mrozach można rozprowadzać instalację elektryczną, ale tego typu prace lepiej przeprowadzić wiosną, gdy ziemia nie będzie zamarznięta.

Czego najbardziej obawiają się inwestorzy

Najwięcej wątpliwości jest związanych z pracami elewacyjnymi w zimie na rynku nieruchomości. Nie zawsze jednak dylematy te są uzasadnione. Dysponując najnowszymi rozwiązaniami w branży budowlanej nie należy już się obawiać, że przy niskich temperaturach klej do styropianu nie chce trzymać, a siatki wiąże bardzo powoli. Nawet jeśli styropian zżółknie i się ukruszy, to wiosną można papierem ściernym usunąć wierzchnią żółta warstwę, a nadłamane elementy (o ile w ogóle takie będą) dosztukować nowymi kawałkami styropianu. Wełnę mineralną należy zabezpieczyć siatką oraz zaprawą klejącą. W sytuacji, gdy inwestor ma zastrzeżenia, a etap ukończonych prac pozwala na roboty budowlane wewnątrz budynku, to zazwyczaj ekipy budowlane wykonują roboty wewnątrz budynku, a resztę tuż po zimie. – dodaje Robert Skulimowski z Wellmade

Zalety budowania domu w zimie

Z racji tego, że wielu budowlańców, gdy spadnie śnieg wraca z zagranicy do kraju na święta, część ekip budowlanych jest bez pracy, dlatego ceny za usługi nieco spadają. Niższe są także ceny niektórych materiałów budowlanych. Zima na rynku nieruchomości pozwala zaoszczędzić i nieco zmniejszyć wydatki. Wykonując roboty budowlane zimą inwestorzy zyskują dodatkowe 2,5 do 3 miesięcy. Dzięki temu szybciej ukończone zostanie całe przedsięwzięcie, a na wiosnę pozostaną jedynie prace wewnątrz domu.

Decyzja o kontynuowaniu budowy domu w zimie należy do inwestora. Warto jednak przemyśleć taką opcję, która ma wiele zalet. Zaoszczędzony czas i pieniądze można efektywniej wykorzystać. Zima na rynku nieruchomości wcale nie musi oznaczać przestoju z pracach, a doświadczona firma zadba o to, by nasz dom był zbudowany jak najlepiej, z wykorzystaniem jak najlepszych i najnowszych technologii oraz zgodnie z wymogami budowlanymi.