Ziarnko do ziarnka czyli jak oszczędzać drobne kwoty

Wielu z nas codziennie obiecuje sobie, że od jutra zacznie oszczędzać, jednak kiedy przychodzi co do czego, nagle okazuje się, że pojawia się jakiś wydatek nie cierpiący zwłoki i po raz kolejny nasz misterny plan odkładania pieniędzy na przyszłość, odchodzi na boczne tory.

A może by tak zacząć oszczędzać, wcale nie myśląc o oszczędzaniu?

Świetny pomysł! Tylko tu pojawia się kolejne pytanie. Jak to zrobić?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, chcąc regularnie oszczędzać, jest ustawienie na swoim koncie osobistym specjalnej opcji, która pozwala na przelewanie na rachunek oszczędnościowy drobnych kwot, naliczanych od każdej przeprowadzonej przez nas transakcji.

Banki oferują wiele możliwości takiego oszczędzania.

Możemy ustawić sobie na przykład dowolną kwotę, która będzie niezmienna i przelewana każdego miesiąca, bądź też wybrać procent, jaki będzie liczony od każdej operacji, którą przeprowadzimy za pośrednictwem swojego konta, a następnie przelewany na rachunek oszczędnościowy.

Obie te funkcje mogą nam się bardzo przydać, jeśli poważnie myślimy o zbieraniu kapitału na przyszłość. Dzięki nim nie musimy ciągle pamiętać o uczynionym postanowieniu i rezygnować np. z zamierzonych zakupów, a i tak w każdym kolejnym miesiącu wysokość naszych oszczędności będzie sukcesywnie wzrastać. Pod koniec roku możemy być bardzo pozytywnie zaskoczeni kwotą, jaką uzbieraliśmy bez żadnych wyrzeczeń i wielkiego wysiłku.

Obecnie w większości polskich banków oprocentowanie rachunków oszczędnościowych wynosi od 1% do 2% w skali roku. Chyba wszyscy zgodnie przyznają, że kwota zysku z takiego oprocentowania raczej nie przyprawi nas o zawrót głowy.

Warto więc pomyśleć jak możemy zwiększyć profity pochodzące z uskładanego przez nas kapitału. Być może powinniśmy rozważyć ulokowanie naszych pieniędzy w różnego rodzaju fundusze lub ubezpieczenia inwestycyjne. To rozwiązanie pozwoli nam zwiększyć zyski z czynionych oszczędności, a co za tym idzie szybciej uzyskać sumę, która pozwoli nam na realizację naszych marzeń.

Zanim zaczniemy oszczędzać w ten sposób, powinniśmy najpierw zapoznać się z ofertami różnych banków i warunkami, jakie mogą nam one zaproponować.

Na dzień dzisiejszy najlepsze i najbardziej przyjazne dla użytkownika systemy automatycznego oszczędzania oferuje pięć banków, a są nimi:

  • mBank ze swoim mSaverem,
  • Credit Agricole proponujący CASaver,
  • ING Bank Śląski, w którym znajdziemy Smart Saver
  • PKO BP z rachunkiem Autoszczędzanie
  • Gettin Bank i jego Zachowaj resztę.
  • Wychodząc na przeciw naszym potrzebom, wszystkie te banki dają nam możliwość ciągłego oszczędzania podczas robienia codziennych zakupów, pobierania gotówki w bankomacie, czy też płacenia co miesięcznych rachunków.

Jak oszczędzać drobne kwoty?

Możemy wybrać jeden z trzech dostępnych sposobów oszczędzania.

Pierwszym z nich jest oszczędzanie poprzez zaokrąglanie końcówek transakcji. Korzystając z tej opcji możemy sobie wybrać jak chcemy dopełniać kwoty naszych operacji bankowych. Możliwe jest zaokrąglanie do pełnej złotówki, 5 zł, lub 10 zł. Oczywiście im wyższą kwotę zaokrąglenia ustawimy, tym szybciej będą wzrastały nasze oszczędności.

Kolejnym sposobem, w jaki możemy odkładać pieniądze, jest zlecenie bankowi przelewania na nasze konto oszczędnościowe pewnej określonej sumy po każdej przeprowadzonej przez nas transakcji.

Ostatnia metoda, jaką możemy wykorzystać przy regularnym oszczędzaniu, to wybranie wartości procentu od każdej transakcji, który po każdej z nich ma być przekazywany na nasz rachunek oszczędnościowy.

Wśród wymienionych tutaj instytucji finansowych, na naszą szczególną uwagę zasługują dwa banki: PKO BP oraz mBank.

PKO BP ma najbardziej elastyczne podejście do klienta. Możemy w nim zdecydować nie tylko o tym jakiej metody użyjemy, aby pomnażać swoje oszczędności, ale też zyskujemy możliwość wyboru rodzajów transakcji, od których będziemy odkładać dane kwoty. Autooszczędzanie dostępne w PKOBP udostępnia również opcję automatycznego przelewania naszych oszczędności na konto wybranej przez nas osoby.

Kolejnym wyróżnionym i jednym z najbardziej popularnych banków jest mBank. Z rachunku oszczędnościowego mSaver korzysta już w Polsce ponad 300 tysięcy zadowolonych użytkowników. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bank ten daje swoim klientom możliwość przekazywania swoich comiesięcznych oszczędności na rachunki funduszów, czy ubezpieczeń inwestycyjnych, dzięki czemu zyskujemy możliwość szybszego pomnażania odłożonej przez nas gotówki.

Czy oszczędzanie ma jakikolwiek sens?
Oczywiście, że ma.

Mogłoby się wydawać, że oszczędzanie tak niewielkich kwot niewiele wniesie do naszego życia, a już z całą pewnością nie pozwoli na uzbieranie większego kapitału. Takie założenie jest jednak błędne. Musimy uświadomić sobie jedną rzecz, a mianowicie to, że chociaż drobne kwoty rzędu 50, 100, czy 200 zł, same w sobie pojedynczo, nie robią na nas większego wrażenia, to jednak kiedy na przestrzeni roku połączą się one w całą sumę, to naszym koncie może już znaleźć się około kilku tysięcy złotych, a taka suma już potrafi zrobić wrażenie. Być może przeznaczymy ją na wczasy za granicą, bądź na cokolwiek innego, lub będziemy dalej ją pomnażać. Wybór należy do nas.

Oszczędzając zyskujemy też pewność, że zawsze w razie różnego rodzaju nieprzewidzianych wydatków mamy zabezpieczenie finansowe na czarną godzinę.

Wniosek może być w tym przypadku tylko jeden: oszczędzanie ma sens i przynosi wiele korzyści. Poza tym wcale nie jest ono takie trudne jak mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *