Jak wybrać wykonawcę naszego wymarzonego domu?

Co zrobić, by prace przy budowie domu przebiegały sprawnie i bezproblemowo? Jak wybrać wykonawcę naszego wymarzonego domu? Czym się kierować? Na co zwracać uwagę? Czy pozytywne opinie wystarczą? Czy zlecić wykonanie każdego etapu domu innej firmie, czy lepiej wybrać firmę oferującą kompleksowe usługi?

Dom w dobrych rękach

Budowa domu to wydatek, który ma wpływ na całe życie. Jest to ogromne obciążenie finansowe i każdy inwestor indywidualny chce, by zainwestowane w nieruchomość środki finansowe zostały jak najlepiej wykorzystane. Nie chodzi tylko o dobór wysokiej jakości materiałów, energooszczędność budynku, czy tanią eksploatację. Niezmiernie ważną kwestią jest wybór firm, które zrealizują przedsięwzięcie. Jak wybrać wykonawcę naszego wymarzonego domu, by zlecić inwestycję fachowcom, a nie trafić na niekompetentne i nieodpowiedzialne przedsiębiorstwo?   Zdarza się, że ktoś poleci nam firmę budowlaną. Jedna pozytywna opinia to za mało, by  zdecydować się na usługi danej firmy. Opinii o firmach budowlanych można poszukać w Internecie. Warto spotkać się z właścicielami domów, które ta firma wybudowała i zapytać ich o zdanie. Czasem bowiem, problemy pojawiają się dopiero podczas użytkowania domu, na co nie zwróciło się uwagi przy odbiorze nieruchomości. Oglądając już gotowe inwestycje możemy sami stwierdzić, czy dana firma budowlana spełnia nasze oczekiwania. Warto pamiętać, że efekt końcowy domu zależy od wykonawcy.

Jak wybrać wykonawcę naszego wymarzonego domu, który będzie profesjonalistą a nie pseudo fachowcem?

W Polsce firmę budowlaną może prowadzić każdy, niezależnie od wykształcenia i praktyki. Uprawnienia musi posiadać wykonawca instalacji gazowych. Niestety zdarza się, że dom buduje kierowca, mechanik czy muzyk, który nie posiada odpowiedniej wiedzy, nie dysponuje wykwalifikowanymi i doświadczonymi pracownikami. Wybór kilku firm zajmujących się budową jednego obiektu budowlanego to też nie jest dobre rozwiązanie, może się zdarzyć że jedno z tych przedsiębiorstw nie wykona prawidłowo swojego zlecenia, co w niektórych przypadkach może nawet uniemożliwić dalszą budowę. Warto wybrać firmę, która oferuje kompleksowe usługi budowlane i od początku do końca zajmie się inwestycją – mówi  Robert Skulimowski z firmy Wellmade. Rzeczywiście wybierając jedną firmę nie musimy się martwić, czy dany etap budowy zostanie na czas zrealizowany. Dodatkowo możemy liczyć na pomoc na wielu płaszczyznach,  zarówno przy wyborze materiałów jak i nawet przy załatwieniu niezbędnych formalności. Oszczędzamy czas i pieniądze.

Na co zwrócić uwagę wybierają firmę budowlaną?

Z mojej praktyki wynika, że klienci indywidualni zwracają szczególną uwagę na:

– cenę robocizny (materiały przeważnie są w zakresie inwestora),

– opinię innych inwestorów o danym wykonawcy (szczególnie znajomych),

– wiedzę wykonawcy (szczególnie jeżeli chodzi o budynki nietypowe np. drewniane, pasywne itp.),

Powyżej przedstawiłem trzy najważniejsze punkty, które można by nazwać „twardymi” podczas preselekcji wykonawcy. Oczywiście jak przy każdym wyborze czy negocjacjach duży wpływ mają tzw „miękkie” czynniki takie jak: poziom intelektualny, łatwość kontaktu i zaufanie do osoby

wykonawcy. – mówi kierownik budowy Andrzej Przesmycki właściciel serwisu kierownikbudowy.pl

Szybkość zrealizowania inwestycji i solidność jej wykonania zależy od sprzętu oraz narzędzi, którymi dysponuje wykonawca. Profesjonaliści posiadają podstawowy sprzęt,a czasem i ciężkie maszyny lub mają szybki dostęp do niezbędnych urządzeń potrzebnych przy budowie domu. Dzięki temu opóźnienia nie mają miejsca. – dodaje Robert Skulimowski z Wellmade.

Atuty firm budowlanych

Wybierając wykonawcę naszego wymarzonego domu warto wiedzieć, za co cenią klienci firmy budowlane. Karol Gajda z FHU „Domtor” mówi klienci cenią nas, przede wszystkim za dotrzymywanie warunków umowy tj ceny – brak ukrytych kosztów, termin wykonania, jakość użytych materiałów oraz solidność wykonanych prac łącznie z zachowaniem właściwych technologii budowlanych. Przy ocenie i wyborze wykonawcy naszego wymarzonego domu warto zwrócić uwagę także na doświadczenie nie tylko wieloletnie, ale także doświadczenie mierzone w ilości inwestycji. Odpowiednio sformułowana umowa, rozsądny harmonogram prac, rzetelny kosztorys, korzystanie ze sprawdzonych materiałów (wcale nie tych najdroższych) to tylko niektóre, ale ważne kryteria, determinujące naszą decyzję. Warto dodać, że wbrew pozorom cena zrealizowania inwestycji u firm oferujących kompleksowe usługi wcale nie jest wyższa od kosztów, jakie musimy ponieść, korzystając z usług kilku firm budowlanych.

Budowa domu to poważna decyzja, dlatego należy rozsądnie dobierać wykonawcę inwestycji. Wybierając profesjonalistę możemy być pewni, że żadne ukryte koszty nas nie zaskoczą. Prace zostaną zrealizowane w terminie, a nasz dom powstanie z nowoczesnych technologii z użyciem sprawdzonych materiałów. Wybierając firmy profesjonalne szybciej zamieszkamy w naszym wymarzonym domu, a niespodziewane usterki będą prawdziwą rzadkością. Nasze marzenie się spełni szybciej niż myślimy.