Szykujesz się na wesele? Sprawdź, o co musisz zadbać!

 • by

Sezon ślubny w rozkwicie. Będąc zaproszonym na wesele często zastanawiamy się nie tylko nad wybraniem stroju dla siebie, ale i wizytą u kosmetyczki, fryzjera, manicurzystki, a ponadto zadajemy sobie podstawowe pytanie – jaki prezent wręczyć młodej parze? Prezent dla pary młodej Najbardziej popularne, oczywiście oprócz kwiatów, są sprzęt AGD i elektroniczny, zestawy porcelany czy po prostu pieniądze. Na takie prezenty wydamy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kwota jaką chcemy przeznaczyć na prezent zależy również od stopnia spokrewnienia z parą młodą. Młodzi często tworzą listę ślubnych podarunków, którą udostępniają gościom, a ci mogą anonimowo zadeklarować, który zamierzają zakupić. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala uniknąć powtarzania się i niezręcznych sytuacji. Z drugiej strony dla wielu ludzi uważa, że jest to nieeleganckie i niejako zmusza gości do wyborów, których niekoniecznie chcieli. Jednak ślub to dzień dla pary młodej, więc to ich zadowolenie powinno być na pierwszym miejscu, a taka lista bywa naprawdę praktyczna. Wiele sklepów internetowych oferuje nawet specjalne promocje i dodatkowe zniżki na takie „ślubne listy”. Dzięki temu para ma szansę urządzić sobie pierwsze mieszkanie ze swoich marzeń. Innym nierzadko praktykowanym przez młodych pomysłem jest prośba o niewręczanie kwiatów, a w zamian za to przyniesienie zabawek czy odzieży albo słodyczy dla dzieci z domu dziecka lub rodzin, które potrzebują pomocy. Goście z chęcią kompletują takie prezenty. Co założyć na wesele? Oczywiście kwestia ta zależy głównie od pory roku. Musimy wziąć też pod uwagę obrządek religijny według którego odbędzie się ślub oraz ewentualne sugestie pary młodej, która może sobie zażyczyć, aby stroje gości nawiązywały do konkretnej stylistyki. Nie należy też zapominać o tradycyjnych przykazach – biel zostawiamy dla panny młodej, a czerń jest raczej niewskazana, gdyż w naszej kulturze jest to kolor przeznaczony dla żałobników. Jeśli chcemy wystąpić w ubraniu, które jest tej barwy, najlepiej będzie zapytać pary młodej, czy nie mają nic przeciwko. Panie najczęściej decydują się na zakup sukienek, a panowie garniturów, dobierając do nich koszule i krawaty bądź muszki, które są teraz bardzo popularne i noszone nawet na co dzień – w fantazyjnych, kolorowych wersjach. Wiele młodych kobiet decyduje się na odejście od tradycyjnej sukienki na rzecz eleganckich spodni i koszuli bądź połączenia spódnicy z bluzką. Jeśli tylko są to zestawienia odpowiednio eleganckie, to jak najbardziej możemy wystąpić w takim stroju na weselu. Tym bardziej, że poszczególne elementy możemy wykorzystać w codziennych stylizacjach. Skompletowanie stroju może wynieść nawet kilkaset złotych, dlatego warto zastanowić się nad praktycznym wymiarem naszego ubioru. Na pewno musimy zaopatrzyć się w wygodne buty, jeśli chcemy przetańczyć w nich całą noc. Poniżej znajdują się uśrednione ceny weselnych stylizacji:

 • Sukienka koktajlowa: 150 – 500 zł
 • Sukienka autorstwa projektanta z Polski: 400 – 1000 zł
 • Sukienka z europejskiego domu mody: 1000 – 4500 zł
 • Skórzane buty: 150 – 400zł
 • Torebka wieczorowa: 100 – 500 zł
 • Garnitur: 400 – 3000 zł
 • Koszula: 90 – 300 zł
 • Krawat / muszka: 30 – 100 zł

Dodatkowo, jeśli pogoda nie sprzyja, trzeba zaopatrzyć się w elegancki żakiet lub płaszcz. Jednak takie klasyczne rzeczy na pewno każdy z nas ma w swoich szafach. Zabiegi na specjalną okazję Kiedy mamy już wybrany prezent i strój, pozostaje nam jeszcze umówić się na wizytę do fryzjera i/lub kosmetyczki. Nawet jeśli nie chcemy specjalnego uczesania na tę okazję, to czasem mamy ochotę przyciąć włosy, albo odświeżyć ich kolor. Musimy o takich kwestiach pomyśleć wcześniej. Podobnie rzecz ma się z kosmetyczką i manicurzystką. W gorącym okresie letnich ślubów często terminy są już zajęte, więc należy pamiętać, aby umówić się z minimum 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem.

 • Manicure: 35 – 100 zł
 • Strzyżenie damskie: 40 – 200 zł
 • Strzyżenie męskie: 20 – 150 zł
 • Koloryzacja: 150 – 350 zł
 • Wizyta u kosmetyczki: 50 – 250 zł (w zależności od zabiegów)

Czy to już koniec przygotowań? Wygląda na to, że wszystko gotowe. Nie pozostaje nic innego jak dobrze się bawić i życzyć szczęścia młodej parze. Nie zapominajmy też, że koszty można zminimalizować np. składając się na jeden większy prezent z kimś z rodziny albo poszukując stroju w outletach czy nawet sklepach z odzieżą używaną, a o ułożenie fryzury prosząc znajomą. Szczególnie, jeśli tego lata czeka nas bycie gościem na więcej niż jednym ślubie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *