Przeznaczenie kredytów konsumpcyjnych

Inną nazwą dla kredytów konsumpcyjnych jest kredyt gotówkowy. Tego rodzaju kredyty są udzielane przez niemal wszystkie działające w naszym kraju banki. Polegają na udostępnieniu kredytobiorcy określonej sumy pieniędzy, która może być wykorzystana na dowolny cel. czas spłaty kredytów gotówkowych nie jest najczęściej dłuższy niż 8 lat, choć w większości przypadków banki udzielają kredyty gotówkowe na okres lat 5.
Na co wykorzystujemy kredyty konsumpcyjne?

Banki nieustannie prowadzą analizy tego, na jakie cele są przeznaczane kredyty konsumpcyjne. W ten sposób mogą dostosowywać kampanie reklamowe do potrzeb klientów. I tak, w kolejności od najbardziej popularnych zastosowań kredytów konsumpcyjnych, mamy:

1. Remonty – finansowanie kredytem gotówkowym remontu mieszkania lub domu to najczęściej spotykane zastosowanie. W zależności od maksymalnej wysokości kredytu, pożyczone pieniądze potrafią wystarczyć na niewielki remont polegający na odświeżeniu ścian i wymiany mebli na nowe, aż po remont generalny, obejmujący wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, nowe podłogi i wymianę wyposażenia domu lub mieszkania.
2. Samochód – zakup samochodu to drugie w kolejności przeznaczenie kredytów gotówkowych. Za pożyczone pieniądze najczęściej kupowane są samochody używane, nie starsze niż 6 lat. Najczęściej na ten cel zaciągane kredyty gotówkowe nie przekraczają wartości około 25 tysięcy złotych.
3. Wakacje – trzecim w kolejności wykorzystaniem kredytów gotówkowych jest finansowanie wakacji. W większości przypadków będą to wakacje zagraniczne, 14 dniowe i all inclusive. Na ten cel przeznacza się średnio kwotę około 4000 złotych na osobę. W przypadku rodziny 2+2, wysokość kredytu zwykle mieści się w kwocie około 15 000 złotych (pamiętajmy że dzieci płacą zwykle nieco niższe stawki za wakacje).
4. Spłata bieżącego zadłużenia – następną pozycją na liście przeznaczenia kredytów gotówkowych jest spłata istniejących zobowiązań finansowych. Dotyczy to zarówno długów bankowych, jak i poza bankowych. W tym przypadku należy zauważyć, że kredyt gotówkowy nie najlepiej nadaje się do tego celu, z uwagi na stosunkowo wysokie oprocentowanie. Mając do spłaty kilka innych kredytów, warto na ten cel postarać się o kredyt konsolidacyjny, który został właśnie stworzony do takich celów i posiada znacznie korzystniejsze warunki finansowe.