Pożyczki konsolidacyjne i kredyty konsolidacyjne

Pożyczki pozabankowe na spłatę zobowiązań

W dobie masowej akcji kredytowej i rosnących potrzeb społeczeństwa prawie wszyscy mają jakieś kredyty lub pożyczki do spłacenia. Wiele osób zaciąga zobowiązania w różnych podmiotach, a kiedy już ma tych rat dużo, po prostu przestają nad tym panować. Wówczas w sukurs mogą przyjść kredyty konsolidacyjne w bankach, a dla Klientów podwyższonego ryzyka – pozabankowe pożyczki konsolidacyjne.

Konsolidacja kredytów bankowych

W przypadku gdy Klient ma w miarę przyzwoity scoring w BIK i nienaganną zdolność kredytową – może on pokusić się o kredyt konsolidacyjny. Polega on na tym, iż z pożyczonej sumy spłacane są wszystkie zobowiązania Klienta, który potem ma jedną ratę. Z reguły tego typu kredyty brane są na dłuższy okres – od 8 do 10 lat, a nawet do 30 lat jeśli jest to konsolidacyjna pożyczka hipoteczna.

Pożyczki pozabankowe

Dla osób, które nie mają zdolności albo których historia w BIK nie pozwala iść do banku istnieje inne droga – pożyczki prywatne na spłatę zobowiązań. Zasada działania jest podobna jak ta oferowana przez kredyty bankowe, jednak kilka cech jest istotnie różnych.

  • pożyczki prywatne zawsze są znacznie droższe niż kredyty bankowe,
  • pożyczki pozabankowe muszą być zabezpieczone na nieruchomości – inaczej oferowane sumy nie nadają się do konsolidacji czegokolwiek więcej niż trzech niezapłaconych faktur za telefon (i to bez roamingu :)).
  • pożyczki konsolidacyjne sektora pozabankowego udzielane są na znacznie krótsze okresy aniżeli kredyty bankowe.

Uwaga na zdolność późniejszej spłaty

Przy każdym produkcie kredytowym trzeba się zastanowić czy faktycznie będzie potem z czego to spłacać. Kredyty konsolidacyjne należy rozważać pod kątem tego czy faktycznie obniżają one koszty obsługi zadłużenia. Szczególnie ostrożnie trzeba posługiwać się tzw. dobieraniem dodatkowej gotówki przy konsolidacji, ponieważ zwiększa to kapitał do późniejszej spłaty. Nie wolno też zapomnieć o tym, że raty mogą się zwiększyć np. przez wzrost stawki WIBOR a zdolność spaść chociażby w wyniku utraty pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *