Pomoc dla frankowiczów – nowy projekt ustawy

Prezydent Andrzej Duda przygotował projekt ustawy, który ma „pomóc” w spłacie kredytów zaciągniętych w obcej walucie. Koszty przewalutowania kredytów mają głównie wziąć na siebie banki, które oceniają koszty takiego kroku na kilkadziesiąt miliardów złotych. Czy pojęcie, kursu sprawiedliwego, które pojawiło się w ustawie to dobry pomysł i czy nie odbije się „czkawką” na rządzących?

Projekt złożony przez kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy proponuje przewalutowanie miesięcznych rat kredytu zaciągniętego w obcych walutach (projekt nie dotyczy jedynie osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich) na złotówki. Rządzący nie przedstawili jednak wstępnych obciążeń finansowych takiego rozwiązania. Koszty policzyli za to przedstawiciele banku Credit Agricole. Ich zdaniem to kwoty rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych! Mowa jest nawet o ponad 50 miliardach złotych. I ponieść to zobowiązanie mają banki. Wiele wskazuje na to, że jeśli projekt ustawy zyska poparcie sejmu i senatu banki będą zmuszone obniżyć akcję kredytową, a to oznacza tylko jedno. Będzie zdecydowanie trudniej otrzymać kredyt. Dochodzi do tego osłabienie kursu złotego i wzrost rentowności obligacji. Takie kroki mogą stać się hamulcem dla rozwoju gospodarki.

Kurs sprawiedliwy

Przewalutowanie kredytów w obcej walucie na złotówki ma wyznaczać tzw. kurs sprawiedliwy. Kurs ma zadanie zrównać zadłużenie kredytu w walucie obcej z analogicznym kredytem w pln w dniu przeliczenia. Liczony on będzie indywidualnie dla każdej osoby posiadającej kredyt. W algorytmie kursu sprawiedliwego znajdą się m.in. dane informujące o wielkości kredytu, datę zaciągnięcia pożyczki i obowiązujące kursy. Co ciekawe wartość całkowita kredytów po przewalutowaniu na złotówki najprawdopodobniej spadnie, jednak miesięczna rata już niekoniecznie. Wszystko za sprawą opodatkowania kredytu, który będzie oparty na stawce WIBOR. Pomysł wsparcia dla osób, które zaciągnęły swoje zobowiązania w obcych walutach ma swoje początki w styczniu 2015 roku, kurs został uwolniony kurs franka wobec euro. Szwajcarska waluta od tego momentu stale się umacniała co przełożyło się na wzrost kosztów kredytu. Zdaniem ekonomistów Credit Agricole próba rozwiązania tzw. „frankowiczów” to chęć rozwiązania problemu, który nie istnieje, gdyż większość kredytobiorców we frankach to osoby zamożne, które radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Choć projekt jest dopiero we wstępnej fazie to już podważana jest jego konstytucyjność. Wszystko za sprawą przysposobienia majątkowego, który zakłada prezydencka ustawa. W konstytucji zagwarantowane jest prawo własności, które dotyczy także wierzytelności banków. Gdy część zobowiązania zostanie umorzona, możliwe jest potraktowanie tego stanu jako wywłaszczenie. Takie działania powinno wiązać za sobą wypłatę odszkodowania. Projekt ustawy tego jednak nie przewiduje.