Kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną?

Czy kupując działkę warto kierować się tylko ceną? Kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną mając w perspektywie budowę domu jednorodzinnego? Na co szczególnie zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Pośpiech nie jest dobrym doradcą

Jest wiele sposobów poszukiwania działek – biura nieruchomości, Internet, prasa, znajomi. Nawet jeśli wydaje nam się, że trafiliśmy na okazję, to nie warto śpieszyć się z zakupem nieruchomości, zanim nie sprawdzimy kilku podstawowych informacji. Decyzja o tym, kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną nie powinna być podjęta pochopnie lub pod wpływem emocji. Jest wiele czynników wpływających na atrakcyjność działki, ale trzeba pamiętać, że idealna działka nie istnieje. Dlatego najlepiej, gdy będziemy mieć możliwość obserwowania interesującej nas działki przez kilka miesięcy. Zdarza się tak, że latem działka wygląda pięknie, bo jest położona nieopodal rzeki, malowniczy krajobraz przyciąga i sprawia, że pragniemy ją nabyć natychmiastNiestety może się okazać, że ten niezwykły krajobraz letni wiosną i jesienią nie jest już tak atrakcyjny, bo działka znajduje się na terenie zalewowym – przestrzega Robert Skulimowski z firmy Wellmade oferującej budowę domów jednorodzinnych. Zamiast cieszyć się z przyrodą budzącą się do życia, podziwiamy powstałe jeziorko na działce. Innym czynnikiem ważnym przy zakupie parceli, na której chcemy wybudować dom są zbyt wysokie wody gruntowe, które utrudniają i znacznie podnoszą koszty budowy domu.Oczywiście odpowiednią i potrzebną widzę na temat konkretniej działki możemy zdobyć nawet zimą, a ostateczna decyzja o zakupie powinna uwzględniać wszystkie za i przeciw, by potem uniknąć problemów przy budowie domu. – wyjaśnia Robert Skulimowski.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej mając w perspektywie budowę domu jednorodzinnego?

Adam Kleczewski z Perfekko Polska sp. z o.o. przekonuje, że przede wszystkim ważne są warunki zabudowy i warunki gruntowe. Przy zakupie działki pod budowę domu powinniśmy sprawdzić w Urzędzie Gminy czy zostały wydane warunki zabudowy i jaki rodzaj budynku na naszej przyszłej działce można realizować. Może się okazać, że nasz wybrany projekt domu na danej działce będzie niemożliwy do realizacji. Warto również zainwestować i przed zakupem sprawdzić poprzez zlecenie dla geotechnika nośność i warstwy gruntu, ponieważ często powodują one sporo problemów, szczególnie, kiedy mamy w zamiarze budowę piwnic. Zlecając badanie geologiczne wydamy kilka tysięcy złotych, by być może oszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. I jeszcze jedna istotna sprawa: czy aby na pewno nasza przyszła działka nie leży na terenie zalewowym? Informacje na ten temat często potrafią wprowadzić w błąd. Najlepiej kupić działkę budowlaną wtedy, gdy nie jest ona zadłużona, gdy jest łatwy dostęp do komunikacji, infrastruktury handlowo-usługowej, gdy na działce są dostępne interesujące nas media (prąd, gaz, kanalizacja itd.).

Czas to pieniądz

Z punktu widzenia kosztów, jakie chcemy ponieść na zakup działki, najlepiej kupić działkę budowlaną w zimie – od grudnia do lutego. W tych miesiącach bowiem następuje zastój na rynku nieruchomości, brak zainteresowania ze strony kupujących, dlatego też wielu właścicieli działek obniża ich ceny. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór działki jesienią, a zimą negocjacja cen i upustów.

Zmiany średnich cen ofertowych działek budowlanych o pow. do 5000 m2

Okresowy wzrost cen działek budowlanych następuje wiosną i jesienią, gdy na rynku nieruchomości jest dużo ofert, a biura nieruchomości nie mogą narzekać na brak klientów. Jeśli liczymy się ze środkami finansowymi, to nie powinniśmy kupować działki w tych miesiącach.

Decyzja o tym, kiedy najlepiej kupić działkę budowlaną uzależniona jest w większości przypadków od zasobności portfela. Na decyzję ma również wpływ wiele innych czynników, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie. Niemniej jednak zakup działki to decyzja poważna, podejmowana zwykle raz w życiu, dlatego nie może być pochopna. Z pewnością pomogą nam opinie ekspertów, a także opinie i spostrzeżenia przyszłych sąsiadów.

Im więcej zbierzemy informacji o działce, jaką chcemy kupić, tym mniej niespodziewanych problemów będzie nas czekać w przyszłości.