Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Uzyskanie kredyty mieszkaniowego to skomplikowany proces, który z banków jest nam w stanie zaoferować najbardziej atrakcyjne warunki decyduje wiele czynników. Na które trzeba zwrócić szczególną uwagę umówimy poniżej. Należy pamiętać, że jest to zobowiązanie na minimum 30 lat. Kredyt hipoteczny będziemy musieli spłacać przez wiele lat.

Zdolność kredytowa jest podstawowym czynnikiem, warto sprawdzić na jaki kredyt hipoteczny nas stać. Wielkość zobowiązania jaki możemy wziąć zależy od naszej zdolności kredytowej. Główny wpływ na nią ma wielkość uzyskiwanych dochodów. Banki zwracają jednak uwagę też na wiek, zawód i miejsce pracy.

Bank ocenia prawdopodobieństwo tego, czy będziemy rzetelnie spłacali comiesięczne raty. Najlepsze traktowanie i największą zdolność posiadają osoby które są zatrudnione na pełnym etacie i najlepiej na czas nieokreślony. Przy liczeniu zdolności kredytowej, banki biorą pod uwagę spłacane już przez nas kredyty, salda kart kredytowych, które używamy, salda kart debetowych i salda linii debetowych na rachunkach bankowych. Do tego trzeba się liczyć z tym, że zdolność obniżają nam inne obciążenia: alimenty, przyszłe koszty utrzymywania kredytowej nieruchomości. Sytuacja rodzinna kredytobiorcy jest również ważna i bank ją dokładnie sprawdzi, zwracając również uwagę na naszą historię kredytową. Warto o nią zadbać przed pójściem do banku z wnioskiem o kredyt hipoteczny.

Im mamy lepszą zdolność tym dla banku mniejsze ryzyko, więc możemy liczyć na kredyt hipoteczny o wiele lepszych warunkach.

Wkład własny jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wielkość uzyskanego kredytu hipotecznego. Im niższy współczynnik LTV – jest to stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości – tym bank może nam zaoferować korzystniejsze oprocentowanie. Bardzo często brak co najmniej 20 proc.wkładu własnego wiąże się z konieczność dodatkowego ubezpieczenia. Ubezpieczenie te najczęściej spłacamy przez z góry ustalony czas – od 3 do 5 lat.

Jeżeli, więc jeżeli posiadamy możliwość uzbierania przed wzięciem kredytu hipotecznego wkładu własnego znacznie to ułatwia zakup własnego mieszkania.

Oprocentowanie, marża prowizja – są to koszty kredytu i kolejne czynniki ważne dla naszego zobowiązania. Wybierając kredyt hipoteczny warto porównać koszty zobowiązań w bankach, które są skłonne udzielić nam kredytu. Główny koszt to oprocentowanie. Jest ono naliczane na podstawie dwóch składników: zmiennych stóp WIBOR (kredyty w złotówkach), LIBOR (kredyty we frankach), EURIBOR (kredyty w euro), jak i stopy zwrotu ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej.

Kolejny istotny koszt kredytu to prowizja, zależy ona od banku i może wynosić od 0,5 do nawet 2,5 proc. wartości kredytu hipotecznego. Najczęściej banki wyliczają ją na podstawie wielkości kredytu.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ważna decyzja w życiu, trzeba się do niej przygotować i zwrócić uwagę na wiele czynników. Zestawienia i ranking na serwisie pomogą Ci porównać wiele ofert na rynku finansowym i wybrać najlepiej dostosowany kredyt hipoteczny.