Czy można podjąć kredyt samochodowy bez BIK?

Każdy, kto zdecyduje się ubiegać w danym banku o kredyt, musi liczyć się z tym, iż ta instytucja przed podjęciem jakichkolwiek dalszych działań, w pierwszej kolejności z pewnością przystąpi do sprawdzenia historii swojego klienta w Biurze Informacji Krajowej (BIK). Czynność ta jest bowiem dla banku niezbędna po to, by upewnić się, czy dana osoba rzeczywiście jest wiarygodna.
Jeżeli mamy więc w planach zaciągnąć kredyt samochodowy bez BIK, to musimy się liczyć z faktem, że prawie żaden bank nie zgodzi się na coś takiego. Niski scoring (ocena zdolności kredytowej) w BIK jest bowiem sygnałem alarmowym, który mówi, że nie spełniamy wymogów otrzymania kredytu. Sprawdzenie tych danych jest standardową procedurą, i to zarówno w przypadku banków, jak i SKOK-ów.
Mimo tego, istnieje jednak całkiem sporo firm, które są gotowe udzielić kredytu samochodowego bez BIK. Są one przeważnie określane mianem parabanków. Możemy wśród nich wyróżnić na przykład Provident-a, VIA SMS, czy NetCredit. Każdy oferuje szybką pożyczkę i to nawet wtedy, kiedy nasza sytuacja w BIK pozostawia wiele do życzenia. Korzystając z usług tych firm trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż istnieje jeszcze druga, zdecydowanie mniej jasna strona decydowania się na zaciągnięcie kredytu w takich miejscach. Otóż, rządzą się one własnymi prawami, co przejawia się między innymi w wysokim oprocentowaniu spłaty kredytu.