Lokaty bankowe – czego unikać?

Mimo iż lokaty bankowe w dalszym ciągu są najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania pieniędzy (przynajmniej do wysokości nie przekraczającej 100 000 euro w przeliczeniu na złotówki), to jednak ich zróżnicowanie jest tak duże, że możemy znaleźć zarówno lepsze, jak i gorsze lokaty. Zajmiemy się tymi drugimi i wskażemy na co uważać, kiedy chcemy wybrać konkretną lokatę dla swoich oszczędności.

Sposób wypłaty środków – po zakończonym czasie trwania lokaty, pieniądze mogą być zwracane właścicielowi na dwa sposoby: automatycznie lub przy pomocy ręcznej wypłaty środków. Wygodniejszym sposobem jest automatyczny zwrot środków na numer rachunku bankowego, wskazany podczas jej zakładania. Zwalnia nas to z konieczności pamiętania o dobiegającym końcu lokaty.

Dodatkowe produkty – niektóre banki oferują naprawdę atrakcyjne, wysoko oprocentowane lokaty… pod warunkiem skorzystania z innych ich produktów. Konta osobistego, karty kredytowej lub ubezpieczenia. Zanim zdecydujemy się na taką propozycję, trzeba dokładnie sprawdzić związane z tym koszta. Może się bowiem okazać, że za prowadzenie konta będzie pobierana miesięczna opłata w wysokości przekraczającej dochód uzyskany z odsetek lokaty. Podobnie rzecz ma się w przypadku kolejnych kart kredytowych. Z nimi związane jest również dodatkowe ryzyko – zmniejszą one naszą zdolność kredytową, utrudniając na przykład zaciągnięcie w przyszłości kredytu hipotecznego.

Gwiazdki i haczyki – niektóre lokaty, kuszące oprocentowaniem na poziomie 5 lub więcej procent, mają w dopisku gwiazdki i inne haczyki. Po dokładnym wczytaniu się w warunki, okazuje się że maksymalne oprocentowanie obowiązuje w ostatnim miesiącu lokaty, a wcześniej jest ona oprocentowana na niskim poziomie, nie przynoszącym oczekiwanych na pierwszy rzut oka zysków.

Podsumowując, nadrzędną zasadą wybierania lokaty jest dokładne czytanie regulaminu i warunków, w których znajdziemy dokładny opis produktu i zasady naliczania odsetek od naszych oszczędności. Jest to gwarancją naszego zadowolenia z danego produktu.