Lokata czy konto oszczędnościowe

Jeszcze kilka lat temu lokaty były jednym z najchętniej wykorzystywanych instrumentów finansowych, przeznaczonych do bezpiecznego oszczędzania pieniędzy. Jednak wraz z historycznym obniżeniem stóp procentowych, atrakcyjność lokat również uległa znacznemu obniżeniu. Obecnie za bardzo dobre uznaje się oprocentowanie na poziomie 3% w skali roku, przy czym zwykle są to lokaty krótko terminowe, na maksymalnie 4 miesiące. W przypadku lokat długoterminowych, otwieranych na 12 lub więcej miesięcy, standardowe oprocentowanie wynosi maksymalnie 2%. jeszcze kilka lat temu było to nawet 4,5 %! Różnica jest więc całkiem spora.

Pojawia się wobec tego pytanie – lokata czy może konto oszczędnościowe?

Zalety lokaty

W tym przypadku działa mechanizm psychologiczny. Decydując się na lokaty, niejako zmuszamy się do dyscypliny finansowej. Mechanizm większości lokat polega bowiem na tym, że odsetki wypłacane są dopiero po zakończeniu jej trwania. Przerwanie lokaty polega na wypłaceniu całości lub części wpłaconych pieniędzy, co zwykle skutkuje utratą zarobionych do tej pory odsetek. Robimy więc wszystko, aby nasze oszczędności wpłacone na lokaty pozostały nietknięte i szukamy innych sposobów oszczędzania – na przykład zmniejszając bieżące wydatki na jedzenie.

Zalety konta oszczędnościowego

W przypadku konta oszczędnościowego nie rzadko spotykamy się ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż to, oferowane przez lokaty. Inną zaletą konta jest fakt, że najczęściej mamy pełen, nieograniczony dostęp do swoich oszczędności i możemy je bieżąco wypłacać w zależności od potrzeb. Nie powoduje to również utraty odsetek, które są każdego dnia naliczane od bieżącego salda na danym rachunku.

Co więc wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji finansowej i jak potrafimy zarządzać swoją gotówką. Jeżeli do tej pory nie musieliśmy sięgać po oszczędności, można je wpłacić na najlepiej oprocentowaną lokatę. Dobrym pomysłem jest również dywersyfikacja środków, czyli wpłacenie części na lokatę, a części na konto oszczędnościowe.