Kredyt odnawialny w koncie – jak wygląda spłata ?

Kredyt w koncie posiada wiele zalet, z których najbardziej korzystne dla samego klienta to jego “odnawialność” oraz elastyczna forma spłaty. Te dwie cechy bez wątpienia są dowodem na to, iż produkt ten w wielu przypadkach jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny kredyt gotówkowy.

Co do samych kosztów, na początku warto przypomnieć, iż niektóre banki co jakiś czas proponują specjalną promocję (aktualnie taka oferta obowiązuje m.in. w mBanku) polegajacą na darmowym okresie bezodsetkowym tzn. jeśli klient spłaci zobowiązanie w ustalonym terminie np. do 90 dni, wtedy oprocentowanie kredytu wyniesie 0 %. Często także banki udzielają limitu bez pobierania prowizji, tak więc z pewnością warto jest śledzić obowiązujące promocje na rynku kredytowym. Klient tak naprawdę sam decyduje w jaki sposób spłaci swoje zadłużenie – może np. spłacać same odsetki a pożyczony kapitał dopiero przed końcem umowy, tradycyjnie w miesięcznych ratach lub poprzez automatyczną spłatę przy każdym wpływie na rachunek – pamiętajmy, iż dzięki temu koszty kredytu się zmniejszą, ponieważ bank nalicza odsetki tylko od wykorzystanej faktycznie sumy całego limitu oraz przez dokładny okres trwania zobowiązania.

Przykład: skorzystaliśmy z 500 zł kredytu, po 5 dniach na nasze konto wpłynęła suma 300 zł, kredyt automatycznie się spłacił, aktualnie więc zobowiązanie wobec banku wynosi 200 zł i od tej kwoty naliczane są odsetki, a od pozostałych, spłaconych już 300 zł, odsetki będą dodatkowo naliczone jedynie za okres 5 dni trwania faktycznego zadłużenia.

Poprzez automatyczną spłatę lub samodzielnie wpłacanie na poczet kredytu większych kwot, nasz limit, jak sama nazwa wskazuje, odnawia się za każdym razem, dzięki temu klient może ponownie w dowolnym momencie skorzystać z dodatkowej gotówki do maksymalnego limitu, który został przyznany. Co więcej, przy regulaminowym korzystaniu z kredytu w koncie, po okresie 12 miesięcy także umowa zostanie nam przedłużona a więc odnowi się ona na kolejny rok i to bez konieczności składania nowego wniosku oraz przedstawiania dodatkowych zaświadczeń.