Kredyt hipoteczny na część nieruchomości lub domu

Kredyt hipoteczny na połowę domu czy część nieruchomości. Potrzebujesz kredytu hipotecznego na kupno części nieruchomości np. pół domu czy całego piętra? Czy jest fizycznie możliwe, żeby zabezpieczeniem kredytu hipotecznego dla banku były prawa tylko do części nieruchomości? Tak. Jest możliwość wzięcia kredytu hipotecznego na dowolną część nieruchomości, jeśli współwłaściciel lub współwłaściciele mają lub założą oddzielne Księgi Wieczyste na swoją lub swoje części nieruchomości oraz uzbroić się w cierpliwość, bo banki udzielające kredytów hipotecznych preferują najprostsze kredyty hipoteczne. Kupując więc jakąkolwiek nieruchomość na kredyt hipoteczny jesteśmy uzależnieni od tego, jak bank oceni zabezpieczenie kredytu lub pożyczki hipotecznej – czyli czy wartość nieruchomości będzie adekwatna do udzielonego kredytu hipotecznego i czy zabezpieczenie będzie łatwo zbywalne w razie problemów ze spłatą raty kredytowej. Ponieważ sprzedanie przez bank przejętego przez bank za zobowiązania kredytowe kredytobiorcy połowy domu lub np. jednego piętra może być trudne i banki są takim przypadkom niechętne.

KREDYT HIPOTECZNY NA CZĘŚĆ DOMU LUB CZĘŚĆ NIERUCHOMOŚCI

Podstawa udzielenia kredytu hipotecznego na część domu czy jakiekolwiek nieruchomości będzie wydzielenia drugiej księgi wieczystej, bez tego uzyskanie kredytu hipotecznego na taki cel nie będzie możliwe. Banki nie chcą się bowiem zabezpieczać na udziałach w nieruchomości i stąd wymagane będzie rozdzielenie nieruchomości czy domu na odrębne części. Każda z własną Księgą Wieczystą. Oprócz nowej księgi wieczystej, trzeba będzie też spełnić przepisy budowlane i zapewnić oddzielne wejścia, przyłącza wodne, kanalizacyjne, energetyczne itd. Generalnie jednak we wszystkich bankach przypadki takiego kredytu hipotecznego będzie wymagało indywidualnego rozpatrywania i rzadko istnieją standardowe procedury jego udzielania.

Przykładowo w mBanku skredytowanie części nieruchomości jest możliwe tylko w dwóch przypadkach: jeśli nieruchomość ma pełną rozdzielność architektoniczną wg zasad prawa budowlanego lub dwie rodziny kupią po połowie na kredyt całą nieruchomość, przy czym obie rodziny muszą uzyskać kredyt w mBanku. W Raiffeisenie z kolei kredyt mogą uzyskać np. rozwodzący się małżonkowie (na spłatę drugiej osoby) lub kredytobiorcy, którzy część nieruchomości otrzymali w spadku i chcieliby wykupić resztę. Bank Pekao deklaruje możliwość sfinansowania zakupu udziałów w domu jednorodzinnym, ale jedynie pod warunkiem ustanowienia prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu w formie hipoteki na całym domu. Bank nie przyjmuje hipoteki na udziałach. W Banku Millennium jest podobnie jak w powyższych. Skredytować zakup części domu można, jeśli część ta jest samodzielnym lokalem mieszkalnym i ma wydzieloną księgę wieczystą. W sytuacji gdy jest to niemożliwe, można się zabezpieczyć na innej nieruchomości lub na całym domu (pod warunkiem, że pozostali właściciele nieruchomości wyrażą zgodę na obciążenie jej księgi wieczystej hipoteką oraz poręczą kredyt hipoteczny).

1 myśl na “Kredyt hipoteczny na część nieruchomości lub domu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *