Konto oszczędnościowe czy lokata?

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Oszczędności to coś co towarzyszy nam już od małego. Zbieramy pieniądze przez jakiś czas, aby potem móc zrealizować jakieś cele. Wiele osób jednak nie wie, co tak naprawdę powinni zrobić ze swoimi oszczędnościami. Nie po to pracowali tyle czasu, aby je nieodpowiednio ulokować. Pojawia się dylemat: czy wybrać konto oszczędnościowe czy lokatę terminową.

Co to jest konto oszczędnościowe, a co to jest lokata terminowa?

Istnieje wiele różnych kont oszczędnościowych, z których każde ma za zadanie pomnażać Twoje oszczędności. Wraz z rozwojem bankowości w ciągu ostatnich lat, wiąże się pojawienie kont internetowych. Obecnie większość kont oszczędnościowych, są to rachunki, którymi możemy zarządzać przez Internet. Od zwykłego konta różni się przede wszystkim tym, iż nasze środki są dużo wyżej oprocentowane. Niestety, w zamian za wyższe oprocentowanie, banki nie pozwalają nam aż tak swobodnie dysponować naszymi środkami i często ograniczają limit bezpłatnych wypłat do kilku w przeciągu miesiąca.

 

Lokata terminowa różni się od konta oszczędnościowego. Przede wszystkim lokujemy nasze pieniądze na określony czas i możemy liczyć na stałe oprocentowanie przez cały czas trwania depozytu. Inaczej mówiąc, już w dniu zakładania lokaty wiemy jaką kwotę odsetek otrzymamy. Przeciętna długość inwestycji w przypadku lokat terminowych waha się od 30dni do nawet 5 lat. W tym czasie istnieje możliwość wypłaty środków, jednak należy tego unikać, gdyż może to spowodować konieczność zapłacenia kary za przedwczesną wypłatę lub możemy nawet całkowicie utracić zgromadzone odsetki.

Rachunki oszczędnościowe i lokaty terminowe – wady i zalety

Lokata terminowa

Plusy:

  • Dyscyplina – lokaty mogą nas nauczyć jak dobrze zarządzać naszymi oszczędnościami, będziemy z niej korzystać, kiedy tylko nadejdzie nagła potrzeba, a nie chwilowa zachcianka
  • Dtałe oprocentowanie – dzięki niemu możemy lepiej planować naszą przyszłość. Przy odpowiednio dużej kwocie zyski z lokata możemy potraktować jako comiesięczną dodatkową „pensję”

Minusy:

  • Kary pieniężne – pieniędzy można wycofać dopiero po upływie określonego terminu, a gdy będziemy chcieli zrobić to wcześniej, będziemy musieli zapłacić karę. Przed zerwaniem lokat dwa razy się zastanów czy możesz sobie na to pozwolić i czy sytuacja na pewno od Ciebie tego wymaga.
  • Minimalna kwota – zwykle minimalna kwota, aby założyć lokatę wynosi ok. 1000zł.

Konta oszczędnościowe

Plusy

  • Minimalny depozyt – w odróżnieniu od lokat, na koncie oszczędnościowym można umieścić nawet 1zł. Oznacza to dobre ulokowanie pieniędzy, nawet jeśli nasz oszczędności są małe.
  • Łatwy dostęp do środków – pieniądze mogą być wykorzystane każdego dnia i to bez konieczności płacenia jakichkolwiek kar.

Minusy:

  • Łatwy dostęp do funduszy – to co może być uznawane za zaletę, może też okazać się wadą. Jeśli nie jesteś  zdyscyplinowany i nie śledzisz na bieżąco swoich transakcji, możesz łatwo roztrwonić pieniądze z konta.
  • Dostęp przez Internet – nie wszystkie, ale większość banków oferuje dostęp do rachunku oszczędnościowego jedynie przez Internet. Może to być spore utrudnienie dla osób, które nie mają jeszcze dostępu do sieci.