Karty kredytowe – co warto o nich wiedzieć

Kredyty w naszym kraju są bardzo popularne. Szczególnie jeśli chodzi o ich tradycyjne formy, czyli kredyty gotówkowe i hipoteczne. Jednak rynek kredytów jest znacznie bardziej rozległy, niż może się to wydawać wielu osobom. Poza typowymi kredytami, mamy bowiem do czynienia z innymi, nieco mniej popularnymi formami. Jedną z nich są na przykład karty kredytowe.
Jak działa karta kredytowa

Karta kredytowa na pierwszy rzut oka przypomina klasyczną kartę do obsługi rachunku bankowego (kartę debetową). Różnica polega na tym, że posiada ona wypukłe litery i cyfry. Kartą kredytową możemy płacić bezgotówkowo za zakupy stacjonarne i online, korzystając z pieniędzy udostępnionych na specjalnym koncie kredytowym. Ilość tych pieniędzy to w rzeczywistości limit kredytowy karty. Jego wysokość jest uzależniona od wysokości dochodów oraz wcześniejszej historii kredytowej. Najpopularniejszym limitem kredytowym dla większości kart standardowych jest przedział do 3000 do 5000 złotych. W przypadku kart złotych i platynowych – czyli tych dla klientów premium, limit może sięgać nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Płacenie kartę kredytową

Aby dokonać płatności kartę kredytową, należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku płatności zwykłą kartą. Wkłada się ją do terminalu i akceptuje płatność wpisują kod PIN. Karty kredytowe mogą być również wyposażone w funkcje płatności zbliżeniowych, obejmujących zakupu do kwoty 50 złotych. Karta kredytowa pozwala również na regulowanie płatności za zakupy online. Popularnym wykorzystaniem karty kredytowej jest opłacania kosztu zakupu biletów lotniczych. Do zatwierdzenia takich płatności potrzebne będą 3 rzeczy:

1. numer karty kredytowej
2. kod CVV lub CVC
3. data ważności karty

Na podstawie prawidłowego podania tych informacji, następuje autoryzacja płatności i obciążenie karty kredytowej. Obecnie wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia, chroniące przed nadużyciami, powodowanymi kradzieżą kart. Zabezpieczenia polegają na wprowadzeniu dodatkowego narzędzia autoryzacji płatności (np. funkcja 3D secure), mogącego odbywać się na przykład przez wprowadzenie jednorazowego kodu SMS do systemu transakcyjnego banku, który obsługuje naszą kartę kredytowa.