Karta płatnicza za granicą

  • by

Praktycznie każdy ma obecnie kartę kredytową lub debetową. Dzięki temu dobrodziejstwu, nie musimy nosić gotówki przy sobie. Wszystkie nasze oszczędności znajdują się na plastikowym kartoniku. Prosto sytuacja wygląda w Polsce. Jednak, co jeśli chcemy płacić kartą za granica?

Już każdy przyzwyczaił się, że przed wyjazdem za granicę należy załatwić sprawy z roamingiem w telefonie komórkowym. W tym celu należy zgłosić się do swojego operatora, aby uruchomił tę opcję. W przypadku karty płatniczej sprawa wygląda nieco inaczej, Nie musimy iść do banku, aby zgłosić chęć płacenia kartą za granicą. Otrzymując kartę, jednocześnie otrzymujemy możliwość płacenia nią na całym świecie. Płatność dostępna jest zarówno w krajach europejskich jak i na innych kontynentach.

Oczywiście, nie należy cieszyć się, że wszystko jest takie proste. Zawsze pojawiają się jakieś komplikacje. Jednym z problemów, jakie pojawiają się podczas płacenia kartą poza granicami Polski jest waluta. Należy pamiętać, że poza Polską złoty nie jest uznawany za prawny środek płatniczy. Abyśmy mogli dokonać płatności, bank musi przewalutować naszą transakcję. Warto zobrazować to na następującym przykładzie.

Karta płatnicza za granicą

Będąc na przykład w Indiach, chcemy zapłacić za towar, który kosztuje 10 000 rupii. Niestety, ale z naszego konta w takiej sytuacji zniknie więcej pieniędzy. Jest tak dlatego, że nasz system płatniczy, który znajduje się na karcie, najpierw przelicza rupiee na dolary lub euro (pierwsze przewalutowanie), przy czym dolicza sobie za taką usługę określoną prowizję. Następnie, bank rozlicza się z organizacją wydającą karty i przelicza dolary lub euro na złotówki (drugie przewalutowanie), również doliczając określoną prowizję. Finalnie, możemy za całą transakcje zapłacić nie 10 000 ale 10 500 rupii.

Powyższy przykład dotyczy jednak krajów, w których nie obowiązuje waluta euro jako podstawowy środek płatniczy. W przypadku gdy jesteśmy w państwie takim jak na przykład Niemcy, obowiązuje nas tylko jeden przelicznik. Jednak, i tak to wiąże się z jakimiś kosztami, choć zdecydowanie mniejszymi.

Nie tylko w przypadku płatności kartą ponosić będziemy koszty. Także, gdybyśmy chcieli wypłacić pieniądze z bankomatu za granicą, nasze konto zostanie dodatkowo uszczuplone. Również w takiej sytuacji kurs walut jest przeliczany przez organizacje płatniczą oraz przez nasz bank. Oczywiście, również bank, z którego bankomatu wypłacamy środki doliczy sobie określona prowizję. Nasz konto w efekcie zostanie uszczuplone o kilkanaście złotych.

Dobrą wiadomością jest to, że zagraniczne banki działając na terenie Polski udostępniają specjalne międzynarodowe sieci bankomatów, z których polski klient może korzystać podczas wyjazdu zagranicznego całkiem za darmo.

W dobie dzisiejszych możliwości, płatność za granicą jak widać nie jest już tak skomplikowana. Trzeba jedynie pamiętać o załatwieniu kilku spraw i założeniu konta w banku międzynarodowym. Bez tego, będziemy ponosili ryzyko kursowe, które związane jest z nieprzewidzianymi kosztami, jakie zostaną pobrane z naszego konta, gdy dojdzie do przewalutowania. Warto przed takimi sytuacjami się zabezpieczyć i ustrzec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *