Jakie formy lokat są najbardziej korzystne?

Do niedawna odpowiedź na to pytanie mogła być tylko jedna – lokaty antybelkowe, zwane również lokatami antypodatkowymi, przy których nie było konieczności opłacania podatku od zysków kapitałowych. Te produkty depozytowe omijały konieczność opłacania podatku Belki z uwagi na obowiązujące zasady zaokrągleń podatkowych i dzienną kapitalizację. Dziś, po nowelizacji prawa podatkowego, nie ma już możliwości uniknięcia konieczności zapłaty 19% podatku od zysków kapitałowych, który przypisany jest do wszystkich lokat bankowych.

Co ciekawe, nie ma konieczności zapłaty tego podatku od polisolokat. Wbrew pozorom, nie są one stricte lokatami według prawa bankowego, a ich nazwa ma jedynie nakierować klienta na to, z jakiego typu ofertą ma on do czynienia. Oferty polisolokat mogą być postrzegane jako najbardziej korzystne dla klientów formy lokat bankowych, choć podkreślamy, wcale nimi nie są. Polisolokata jest właściwie połączeniem ubezpieczenia na życie z tradycyjną lokatą bankową. Z uwagi na część w postaci ubezpieczenia, zyski z niej nie podlegają żadnemu opodatkowaniu i w całości są wypłacane klientowi.

Mogłoby się wydawać, że polisolokaty swobodnie zastąpią lokaty antybelkowe w ofertach depozytowych banków. Niestety, ale do ich zaoferowania klientowi konieczne jest nawiązanie współpracy banku z towarzystwem ubezpieczeniowym. Taka współpraca nie za bardzo jest opłacalna dla obu stron, dlatego też ofert polisolokat na polskim rynku jest niewiele. Oprocentowanie polisolokat jak dotychczas oscyluje wokół granicy 5% w skali roku, a więc nie jest tak atrakcyjne dla klientów.

Kolejną formą lokat bankowych są lokaty strukturyzowane, z których część pieniędzy klienta przeznaczana jest na lokatę tradycyjną, część na zainwestowanie w fundusz lub inne instrumenty finansowe. Klient ma 100% gwarancję zwrotu depozytu i często gwarantowane niskie oprocentowanie. Z inwestycji w fundusz może jednak wypracować wysokie zyski. Należy tylko zaznaczyć, że zyski te mogą stać się udziałem klienta, ale bank wcale ich nie zapewnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *