Jak zorganizować przyjęcie komunijne

Bardzo często zorganizowanie oficjalnego przyjęcia typu rocznica ślubu, chrzciny czy komunia jest dla gospodarzy dużym wyzwaniem. Już na samą myśl o tym, co powinno znaleźć się na stole, kogo zaprosić, jak przygotować dom na przyjęcie gości wiele osób czuje niepokój i właściwie nie wie, od czego zacząć. Sprawdźmy, jak sprawnie przygotować przyjęcie korzystając z pomocy profesjonalisty. Osobom na co dzień zajmującym się organizacją tego typu uroczystości przygotowanie przyjęcia komunijnego nie sprawi żadnych problemów, dlatego warto powierzyć im to zadanie, zwłaszcza jeśli planujemy większe i bardziej oficjalne przyjęcie. Oto kilka elementów istotnych w trakcie organizowania przyjęcia komunijnego:
Ustalenie spotkania z profesjonalistą
Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest spotkanie z osobą, której chcemy powierzyć organizację przyjęcia. Należy je zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, dużo wcześniej przed wyznaczonym terminem przyjęcia. W trakcie spotkania omawiane są wszystkie szczegóły organizacyjne w taki sposób, aby rodzice dziecka idącego do komunii mogli w dniu uroczystości zająć się tylko i wyłącznie sobą, dzieckiem oraz gośćmi.

Miejsce przyjęcia oraz stół
Na pierwszym spotkaniu organizator przyjęcia poznaje się z gospodarzami. Od tego jak poprowadzi takie spotkanie zależeć będzie, czy wzbudzi on zaufanie rodziców dziecka i tym samym czy będą chcieli skorzystać z usług danej osoby przy organizacji przyjęcia komunijnego. W trakcie tego spotkania organizator wspólnie z rodzicami ogląda miejsce przyjęcia – pokój czy ogród – oraz omawia kwestie dotyczące preferowanego wyglądu stołu, ilości zaproszonych gości, a także ustala, czy potrzebna będzie dodatkowa zastawa i sztućce czy też rodzice chcą skorzystać ze swojej zastawy np. ze względów sentymentalnych.

Kwiaty i dekoracje
Osoba organizująca takie przyjęcie powinna zapewnić również kwiaty na stół lub inne dekoracje, jeżeli jest takie życzenie ze strony zamawiającego oraz poznać płeć dziecka idącego do komunii – jest to istotne ze względu na dobór odpowiedniej kolorystyki kwiatów, serwet czy innych detali, które pojawią się na stole. Biorąc pod uwagę charakter uroczystości całość dekoracji może również zamknąć się w bieli i np. zieleni.

Menu komunijne
Następnym, bardzo ważnym krokiem jest ustalenie menu. Na uroczystościach rodzinnych w gronie gości pojawiają się osoby ze starszego, jak i młodszego pokolenia. Dlatego bardzo ważną sprawą jest taki dobór menu, aby było ono dopasowane do wszystkich gości. Czasami zdarza się, że pojawia się informacja od gospodarzy o różnego rodzaju alergiach pokarmowych czy problemach zdrowotnych zaproszonych osób. Dla organizatora przyjęcia jest to niezwykle cenna informacja pomagająca uniknąć błędów w komponowaniu menu.

Uroczystość komunijna odbywa się w maju, miesiącu w którym pojawia się wiele wspaniałych warzyw i owoców, dlatego przygotowując menu należy wziąć to pod uwagę, tak aby jedzenie było urozmaicone, kolorowe, wiosenne i lekkie. Ważna podczas spotkań rodzinnych jest tradycja kulinarna, przywiązanie do pewnych potraw, o których bardzo często sądzimy, że powinny znaleźć się na naszym stole. Oczywiście organizator przyjęcia powinien to uszanować, jednak możliwości kulinarne i fantazja osoby przygotowującej jedzenie nie powinna być ograniczona i dobrze jest pomiędzy tradycyjne potrawy wpleść coś nowego, co może okazać się miłym doznaniem kulinarnym dla zaproszonych gości.

Serwowanie dań podczas przyjęcia
W trakcie uroczystości organizator przyjęcia przejmuje na siebie cały ciężar obowiązków związanych z podaniem potraw gościom oraz obsługą. Kelnerzy czy kelnerki cały czas powinni obserwować stół, aby zawsze móc służyć pomocą, wymienić talerzyk, uzupełnić napoje w dzbankach, donieść nowe potrawy czy uzupełnić inne przekąski.

Jeżeli przyjęcie odbywa się w domu, należy pozostawić kuchnię pani domu w idealnym porządku. Zdarza się, że część z przygotowanych potraw nie zostanie przez gości skonsumowana, wówczas, po uzgodnieniu z panią domu, należy przełożyć je we wskazane pojemniki. Czasami wśród zaproszonych gości są osoby z daleka i gospodarze chcą im podarować jakiś smakołyk. Na taką sytuację organizator przyjęcia musi być przygotowany posiadając jednorazowe opakowania, w które bez problemu zapakujemy ciasto, sałatkę czy ulubioną przekąskę.

Ceny
Ceny usługi polegającej na przygotowaniu takiego przyjęcia w domu zawsze ustalane są indywidualnie z osobą zamawiającą. Cena zależy od wachlarzu usług, a więc od tego, czy zamawiane jest tylko jedzenie, czy wchodzi w grę pełny serwis z wypożyczeniem naczyń, dekoracją stołów i obsługą.

Ceny wahają się od 80 zł za osobę do 130 zł za osobę, jednak oczywiście zależą również od wyceny danej firmy organizującej takie przyjęcie.

Serdecznie polecam korzystanie z profesjonalnej. Często bowiem, mimo wątpliwości rodziców, czy na pewno jest to potrzebne, ostatecznie słyszę, że był to trafny wybór, który bardzo ułatwił i uprzyjemnił ten uroczysty dzień.

W ten sposób przygotowane przyjęcie będzie mile wspominane nie tylko przez gospodarzy i gości, ale również przez organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *