Jak zorganizować kameralne przyjęcie

Przygotowanie i zorganizowanie kameralnego przyjęcia może być bardzo przyjemną rzeczą. Charakter takiej imprezy mogą mieć uroczystości rodzinne typu komunia, chrzciny, małe uroczystości weselne jak również urodziny, spotkania z przyjaciółmi czy urodziny dzieci. Przyjęcie kameralne najczęściej organizowane jest w domu lub ogrodzie, zależy to oczywiście od przestrzeni, jaką dysponujemy. Tak naprawdę udane przyjęcie, które organizujemy w naszych domach, to przede wszystkim dobra atmosfera, gościnność no i oczywiście smaczne jedzenie, które możemy przygotować sami lub zlecić to sprawdzonej osobie lub firmie.

Przyjęcie jest dla naszych gości swego rodzaju prezentem, dlatego przy jego organizacji należy pamiętać o kilku ważnych elementach :

Liczba gości, którą zapraszamy – jest to ważne ze względu na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa, gdy mamy ograniczone możliwości lokalowe.

Zaproszenia – gości należy zaprosić z odpowiednim wyprzedzeniem, przy uroczystościach bardziej oficjalnych typu komunia, chrzciny czy uroczystość weselna – 5 tygodni przed planowaną datą imprezy.

Ilość posiadanych stołów i krzeseł – dla każdego gościa musimy przeznaczyć miejsce siedzące przy stole. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością stołów oraz krzeseł, należy wypożyczyć takie meble.

Miejsce – warto wcześniej przemyśleć, czy chcemy nasze przyjęcie zorganizować w domu czy może na otwartej przestrzeni. Jeżeli planujemy imprezę w plenerze, należy o tym gości powiadomić, by ci mogli przygotować strój odpowiedni do warunków atmosferycznych.

Motyw przewodni przyjęcia – jeżeli impreza ma mieć charakter imprezy tematycznej ( np. przebieranej), goście powinni zostać o tym poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mogli się do tego przygotować.

Jeżeli organizujemy imprezę w określonym charakterze np. imprezy w stylu wiejskim, rustykalnym lub też planujemy konkretny rodzaj menu – przyjęcie włoskie, tajskie, meksykańskie itd. wówczas musimy zadbać o szczegóły podkreślające rodzaj takiego przyjęcia. Może to być wystrój Sali, dekoracja stołów czy potraw lub specjalne emblematy dla gości.

Forma przyjęcia – jeżeli przyjęcie ma zachować luźny charakter, czyli tzw „imprezy chodzonej”, powinniśmy zadbać o miejsce na przygotowanie szwedzkiego stołu, wydzielenie przestrzeni do tańca, jeżeli jest w planie oraz przygotowanie sprzętu grającego.

Jeżeli jest to spontaniczna kolacja dla przyjaciół, wystarczy dobry humor i świetne jedzenie.

Zastawa stołowa – przygotowanie imprezy kameralnej w domu czy ogrodzie wiąże się z koniecznością posiadania zastawy stołowej lub ładnych naczyń jednorazowych, obrusów czy zamówieniem kwiatów. Jeżeli chcemy zorganizować przyjęcie w ogrodzie, potrzebne będą ławy i namioty. Możemy je zamówić w firmie zajmującej się wynajmem tego typu akcesoriów i jednocześnie zlecić ich przywiezienie oraz rozstawienie pod wskazanym adresem.

Ceny wynajęcia namiotów zaczynają się od 300 zł netto za namiot o wymiarach 4×6 m do 900 zł netto za namiot o wymiarach 6×12 m. Wypożyczenie ław biesiadnych to koszt 30 zł za ławę, stołów od 35-50 zł natomiast krzeseł od 5 zł za sztukę.

Catering – przy organizacji przyjęcia w domu możemy skorzystać z firmy cateringowej, która udostępnia również naczynia, zastawę, obrusy, a także zapewni nam dekorację stołów – serwety i kwiaty dobrane do okoliczności. Z taką firmą również ustalamy menu, które doradca powinien nam dobrać odpowiednio do charakteru uroczystości oraz dopasować do gustów kulinarnych gospodarzy i gości. Można się również pokusić o dobranie menu do pory roku i bogactw produktów w danym sezonie.

Dodatkowym elementem w trakcie komponowania menu jest dobór deserów oraz alkoholi. Profesjonalna usługa firmy cateringowej powinna nam to wszystko zapewnić tak, abyśmy zupełnie bez stresu oczekiwali na naszych gości, zapewniając im wspaniałą zabawę.

Dodatkowym elementem w trakcie komponowania menu jest dobór deserów oraz alkoholi. Profesjonalna usługa firmy cateringowej powinna nam to wszystko zapewnić tak, abyśmy zupełnie bez stresu oczekiwali na naszych gości, zapewniając im wspaniałą zabawę.

Cena kompleksowej usługi cateringowej w naszym domu waha się od 100 zł do 130 zł od osoby, w zależności od wybranego menu. Oczywiście ceny zależą od firm cateringowych, od poziomu zapewnionej usługi oraz jej zakresu, jak również od tego, czy potrzebna nam będzie obsługa w trakcie przyjęcia.

Wynajem sali – może również zaistnieć sytuacja, że wolimy zorganizować nasze przyjęcie w wynajętym lokalu. Ceny wynajęcia sali kształtują się bardzo różnie i podawane są od osoby lub od ilości godzin, na które chcemy ją wynająć. Wynajęcie sali za godzinę to koszt od 100 zł wzwyż, jeżeli chcemy zorganizować większe przyjęcie, to cena kształtuje się na poziomie od 1000 zł za wynajem. Oczywiście ceny są negocjowalne, zależą też od charakteru przyjęcia oraz naszych wymagań.

Najczęściej jednak, jeżeli chcemy zorganizować nasze przyjęcie w wynajętej sali, możemy skorzystać z oferowanego tam menu i wyposażenia. Koszty zaczynają się od 120 zł do 150 zł za osobę, aczkolwiek jest to również cena bardzo indywidualna, zależna od standardu miejsca, poziomu usługi i rodzaju menu, ale także od rodzaju uroczystości, na którą chcemy taką salę wynająć.

Podsumowując, jeżeli tylko mamy możliwość zorganizować przyjęcie we własnym domu, mieszkaniu czy ogrodzie, wystarczy odpowiednio je zaplanować uwzględniając wyżej opisane elementy. Jeżeli jesteśmy zabiegani lub mamy wrażenie, że sama organizacja przyjęcia nas przerasta – korzystajmy z pomocy osób czy firm, które zajmują się tym profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *