Jak sprawdzić czy jestem w bik

Wszyscy posiadamy historię kredytową, która określana jest przez takie instytucje jak BIK (Biuro informacji kredytowej) i KRD (Krajowy Rejestr Długów). W pewnym momencie każdy z nas staje przed kilkoma pytaniami: „Jak wygląda moja historia kredytowa?” ; „Czy posiadam zdolność kredytową?” ; „Czy nie będę miał problemu w otrzymaniu kredytu?” ; „Czy spłaty moich zobowiązań na pewno były regularne?”. Jak to wszystko sprawdzić oraz jak odpowiedzieć na powyższe pytania, będziesz wiedział / wiedziała po przeczytaniu tego artykułu.

Krok po kroku: Jak sprawdzić bik.

Sprawdzenie swojej historii kredytowej wymaga obecności w systemie bik, czyli wymaga rejestracji. W tym celu musimy wykonać kilka kroków:

Wchodzimy na stronę bik.pl i wybieramy w prawym górnym roku „rejestracja” Podajemy adres mailowy oraz potwierdzamy aktywację konta na swojej poczcie. Po chwili otrzymamy kolejną wiadomość, że nasze konto zostało utworzone.
W kolejnym kroku logujemy się na konto klikamy ticked „kontynuuj” oraz wybieramy jedną z 3 opcji potwierdzenia naszej tożsamości.
Następnie, żeby uzyskać dane o naszej historii kredytowej, musimy potwierdzić swoją tożsamość oraz udowodnić, że poufne dane o naszej historii, zostaną udostępnione odpowiedniej osobie, czyli nam. Mamy do wyboru 3 opcje: wysłać list, wykorzystać podpis online oraz wysłać zdjęcie skanu dowodu i przelać 1 zł na konto w celu weryfikacji. Zakładam, ze niewiele osób posiada podpis elektroniczny, a metoda wysłania listu jest czasochłonna. Zalecam więc proces zdjęcie + skan, ponieważ ten proces jest najszybszy, a sam przelew odbywa się za pomocą szybkich płatności online.
jak sprawdzić czy jestem w bik

Proces jest w 100% online i przebiega dość szybko:

– wypełniamy dane dowodu – rodzaj, seria i numer dowodu osobistego, datę urodzenia oraz nr telefonu. Podanie numeru stacjonarnego nie jest wymagane, można to pominąć
– następnie musimy podać skan dowodu – pierwszą i drugą stronę. Polecam zrobić zdjęcie telefonem i wysłać na swoją pocztę.
– na koniec podajemy nr konta, z którego wykonamy przelew 1 zł.

Po odczekaniu aż dane i przelew zostaną potwierdzone, możemy już skorzystać z dostępu do naszych danych o historii kredytowej. Proces ten możemy monitorować klikając zakładkę „moje dane” Czas oczekiwania to mniej więcej 24h. Tyle zajęła pełna aktywacja mojego konta. O aktywacji konta zostaniemy poinformowani drogą sms. Otrzymamy kod aktywacyjny, który będzie trzeba podać na koncie online.

Sprawdzenie historii w bik

Po procesie aktywacji oraz potwierdzenia danych, możemy wreszcie przejść do sprawdzenia naszej historii kredytowej. Na początek mamy aktywny profil kredytowy plus próbny. Tak też nazywa się zakładka, która będzie w naszym kręgu zainteresowania.

jak sprawdzić czy jestem w bik

W próbnym profilu kredytowym plus znajdziemy:

– tabelkę z naszymi zobowiązaniami oraz informacją ile jeszcze mamy do spłaty. (dane prezentowane są z pewnym opóźnieniem, nie jest to stan na dany dzień)
– liczbę zapytań kredytowych, czyli to ile razy próbowaliśmy zaciągnąć zobowiązania.
– ocenę punktową naszej zdolności kredytowej, której pełne dane dostępne są niestety po zakupie konta premium.
– ważna rubryką są zobowiązania w trakcie spłaty, gdzie za pomocą konta darmowego możemy sprawdzić status spłaty naszych zobowiązań. Patrzymy na tabelkę i status płatności, jeśli jest zielona ikonka oraz informacja: „Z danych przekazanych do Bik wynika, że rata zobowiązania została spłacana terminowo” to raczej nie mamy się o co martwić jeśli chodzi o naszą pozytywną historię kredytową w BIK.
– w aktywnym profilu Bik znajdziecie także: zobowiązania zamknięte, zobowiązania przetwarzane, zapytania kredytowe, informacje o upadłości konsumenta, jeśli występuje oraz informacje dodatkowe, np. definicje pojęć.

To tyle na temat: „jak sprawdzić czy jestem w bik„ Mam nadzieję, że powyższy poradnik, przybliżył Ci nieco temat sprawdzania zdolności kredytowej.

Tagi: