Jak oszczędzać pieniądze na co dzień?

Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz, zawsze istnieje możliwość zaoszczędzenia pewnej sumy pieniędzy. Możesz oszczędzać w domu na comiesięcznych rachunkach, w sklepie, gdzie robisz codzienne zakupy, a także na drobnych przyjemnościach. W ten sposób co miesiąc będziesz w stanie odłożyć zaoszczędzone pieniądze, które z pewnością sprawdzą się w nieoczekiwanych sytuacjach.

Oszczędzanie niestety nie leży w naszej naturze, jednak nie jest to czynność niewykonalna. Nie wiesz jak możesz oszczędzać pieniądze na co dzień? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci nauczyć się rozsądnie dysponować swoim budżetem.

Zmień swoje codzienne nawyki i płać niższe rachunki

Dzięki zmianie podejścia i dotychczasowych złych nawyków w życiu codziennym, jesteś w stanie co miesiąc odłożyć określoną kwotę pieniędzy.

Aby oszczędzić na rachunkach za wodę, warto brać prysznic, zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. Instalując na kranie specjalne końcówki, tzw. perlatory, jesteś w stanie zaoszczędzić miesięczne zużycie wody. Podczas codziennej toalety pamiętaj, aby zakręcać wodę za każdym razem, kiedy bezpośrednio z niej nie korzystasz. Zużycie wody możesz zmniejszyć również inwestując w zmywarkę, która do wymycia naczyń potrzebuje znacznie mniejszej ilości wody niż Ty, myjąc je pod bieżącą wodą w zlewie. Zaoszczędzisz wodę oraz prąd podczas robienia prania, jeśli pralka będzie zawsze pełna. Nie rób prania, gdy kosz na brudne ubrania jest do połowy pusty.

Możesz również zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wystarczy, że będziesz pamiętać o wyłączaniu na noc oraz za każdym razem, kiedy wyjeżdżasz z domu wszystkich sprzętów elektronicznych, takich jak komputer, drukarka, czy telewizor. Oszczędzać możesz również na „świetle”. W miarę możliwości wykorzystuj światło dzienne, a to sztuczne wyłączaj zawsze wtedy, kiedy jest zbędne. Zmień swoje żarówki na ich energooszczędne odpowiedniki – co prawda ich cena w porównaniu do tradycyjnych żarówek jest zdecydowanie wyższa, jednak zużywają one znacznie mniej energii, a co więcej, mają dłuższą żywotność. Warto zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wymianę lodówki na tę o klasie A+, która należy do sprzętów energooszczędnych.

Zaoszczędzisz również na rachunkach za gaz stosując garnki o średnicy dopasowanej do średnicy palnika, używając pokrywek oraz gotując tylko taką ilość wody, której rzeczywiście w danym momencie potrzebujesz.

Sztuka robienia zakupów

Specjaliści od marketingu i reklamy dbają o to, abyś zostawił w sklepowej kasie jak najwięcej pieniędzy. Co możesz zrobić, aby w Twoim koszyku lądowały tylko te produkty, których rzeczywiście potrzebujesz? Rób zakupy raz w tygodniu, zaopatrując się na cały tydzień. Im częściej jesteś narażony na siłę reklamy, tym częściej możesz jej ulec. Przede wszystkim przed wyruszeniem na zakupy sporządź listę zakupów i wyznacz sobie limit pieniędzy, które możesz wydać. Kupuj wyłącznie produkty, których potrzebujesz oraz te, które realnie oceniając jesteś w stanie spożyć zanim zaczną się psuć. Sięgaj również po tańsze zamienniki produktów.

Korzystaj z wyprzedaży, zwłaszcza jeśli chodzi o zakupy odzieżowe lub odwiedzaj modne w ostatnich czasach sklepy z używaną odzieżą (second hand). Co więcej, korzystaj z rabatów i programów lojalnościowych, które często są sposobem na dodatkowe oszczędności.

Oszczędnie w pracy

Oszczędzać możesz również w drodze do pracy. Sprawdź, czy ktoś z Twojej firmy nie mieszka w Twojej okolicy i czy nie dojeżdża do pracy samochodem. W ten sposób, dokładając się do paliwa, będziesz w stanie zaoszczędzić na kosztach transportu.

Pamiętaj, że robiąc kanapki do pracy, może zaoszczędzić na wydatkach na lunch na mieście.

Planuj budżet

Aby comiesięczne wydatki nie przekraczały Twoich możliwości, stwórz budżet domowy. Pierwszym punktem na budżetowej liście muszą być opłaty stałe, a następnie suma, którą chcesz zaoszczędzić. Pamiętaj, aby kwota ta była realna. Zaczynaj od małych sum, sukcesywnie ją zwiększając. Oszczędzanie to sztuka, której nauka wymaga czasu. Aby łatwiej było Ci kontrolować swoje wydatki, zbieraj wszystkie rachunki. Konsekwentne prowadzenie budżetu pomoże Ci zapanować nad wydatkami, a co najważniejsze, pozwoli Ci zacząć oszczędzać.

Uwaga – prowadź zeszyt z wydatkami, które podziel na grupy np. jedzenie, opłaty, przyjemności. Będziesz wiedzieć, co miesięcznie kosztuje Cię najwięcej, wtedy łatwiej będzie znaleźć sposób na zminimalizowanie kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *