Jak działa kalkulator kredytu na mieszkanie?

Wybór mieszkania to bardzo odpowiedzialna decyzja, dlatego też nikt nie powinien podejmować jej pochopnie. W przeszłości znalezienie najlepszych ofert banków mogło trwać nawet miesiące, na szczęście, w dzisiejszych czasach, kiedy Internet jest powszechnie dostępny, dokonanie analizy jest o wiele prostsze. Dostępne narzędzia jak na przykład kalkulatory, porównania i rankingi umożliwiają szybką ocenę, który kredyt mieszkaniowy jest najlepszy.

Poniżej przedstawiamy właśnie taki symulator, w którym można po jednym kliknięciu od razu zorientować się w których bankach mamy szansę na najkorzystniejszą ofertę.

Należy pamiętać, że tego typu narzędzia mają przede wszystkim ułatwić wstępną analizę, ale nie mają na pewno wskazać nam jednoznacznie, na który bank należy się zdecydować. Należy pamiętać przecież że insytucje finansowe dostosowują warunki udzielnych pożyczek od wielu czynników, dlatego też kalkulator kredytu mieszkaniowego ma nam przede wszystkim na pierwszy rzut oka wskazać te oferty, którymi powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności.

Warto dodać, że na warunki jakie ostatecznie otrzymamy wpływa szereg czynników. Takimi czynnikami są chociażby:

wiek kredytobiorców
wysokość wkładu własnego
ile osób przystępuje do kredytu i jak rozkładają się ich zarobki
zawód, historia zatrudnienia, średnia pensja z ostatnich miesięcy (w zależności od banku średnia może być z 3, 6 czy 12 miesięcy)
lokalizacja nieruchomości i jej wartość na tle lokalnego rynku
dobra historia w BIK i obecne zobowiązania (np. karty debetowe)
Jak zatem widzimy takich czynników jest całkiem sporo i żaden nawet najlepszy kalkulator kredytu na dom czy na mieszkanie nie uwzględni tych wszystkich czynnników, tak jak to ostatecznie zrobi bank weryfikując nasze słowa i dostarczone dokumenty. Mimo to narzędzia tego typu bardzo ułatwiają nam życie, bo najczęściej, jeśli oferta jakiegoś banku jest na przykład taka, że miesięczna rata jest o 500 zł wyższa, raczej nie uda nam się wynegocjować korzystniejszych warunków niż najtańsza oferta.

Jak zatem widzimy wybór banku, z którym zdecydujemy się związać (często na kilkadziesiąt lat) nie jest sprawą prostą. Dlatego też nie powinniśmy nigdy podejmować takiej dezycji w pośpiechu, bo warto przeliczyć sobie, że każde 100 zł różnicy w racie pomnożone przez ilość lat (na przykład 360) daje niewyobrażalne oszczędności i chyba każdy z nas przyzna że wolałby takie pieniądze wydać inaczej. Dlatego też korzystajmy z kalkulatorów kredytów mieszkaniowych i na ich podstawie przygotujmy wstępną listę banków, z których ofertą warto się dokładniej zapoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *