Ile zarabia się na YouTube?

Za hajs z jutuba baluj! Każdego w internetach interesują mityczne zarobki YouTuberów. Wszyscy chcą wiedzieć ile zarabia się na YouTube i dlaczego tak dużo. Ale czy aby na pewno jest to takie opłacalne? Podstawową rzeczą jaką musisz wiedzieć jest to że stawki zależą głównie od dwóch czynników:

 

Kraj – im bogatszy kraj tym więcej firmy płacą za reklamę.

Content – czyli to co YouTuber wrzuca. Jeśli nagrywa filmy z gier zarobi znacznie mniej z pojedynczej reklamy niż gdy prowadzi kanał o luksusowych samochodach czy inwestycji w drogie zegarki i wina. Inny typ reklamodawców i inne realia. Co nie znaczy że zarobi mniej bo może to nadrobić ilością – więcej osób ogląda gamepalye z gier niż jest zainteresowana luksusowymi produktami.

 

Do rzeczy, ile zarabia się na YouTube?

Mało. Za mało. W telewizji minuta prime time kosztuje dziesiątki tysięcy złotych a ogląda to powiedzmy 2 miliony osób. Tymczasem polski YouTuber zarobi np. za 1,5 miliona wyświetleń swojego filmu… 300$ (Krzysztof Gonciarz podał taką kwotę w wywiadzie dla natemat). Porównując więc stawki YT kontra stawki w klasycznej TV widzimy youtubową ,,biedę”.

 

Właściciele popularnych kanałów wcale nie zarabiają na samym YouTube. To jest niewielki procent ich zarobków, często pokrywający tylko wydatki na tworzenie filmów. Prawdziwą kasę zarabiają ze sprzedaży własnych produktów, z bezpośrednich umów z firmami (produkt placement we filmach), oraz z… telewizji. Występują w reklamach czy dostają własne programy (Polimaty) dzięki czemu ich zarobki odlatują od tego co mają na YT.

 

Sylwester Wardęga, którego film o ,,psie pająku” obejrzało ponad 100 000 000 osób, zarobił według Forbesa 400 000zł. Tak dobry wynik jest efektem międzynarodowej popularności filmu, a więc wyższych stawek za reklamy.

 

Ile wynoszą stawki za reklamy na YouTube w Polsce?

 

Norma na polskim YouTube kształtuje się tak:

  • filmy o ,,niczym” (treść ogólno rozrywkowa) – ok 100zł za 100 000 wyświetleń filmu
  • gry komputerowe – trochę wyżej bo ok 150zł za 100 000 wyświetleń
  • tematyka specjalistyczna – ok 300zł za 100 000 wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *