Gdzie wziąć małą pożyczkę

Każdego z nas może dotknąć chwilowy kryzys finansowy – nagły duży wydatek, niespodziewane koszty, czy choćby nadchodzące właśnie Święta – kiedy okazuje się, że na daną chwilę nie dysponujemy niezbędną gotówką – warto rozejrzeć się gdzie wziąć małą pożyczkę, która podratuje nasz budżet. Gdzie szukać pożyczek na niewysokie kwoty, skąd pożyczyć np. kilkaset złotych? Wybrać się do banku czy parabanku?

Mała pożyczka czyli ile

Na początek jednak uściślijmy, czym jest niewysoka kwota – czyli ile dokładnie pieniędzy mieściłoby się pod pojęciem mikropożyczki. Oczywiście definicja ta jest względna i zależy od tego z jakiej perspektywy nań spojrzymy. Każda instytucja finansowa ma swoje określone limity i nie udzieli pożyczki w wysokości niemieszczącej się w danym zakresie. Bank na przykład za niską kwotę będzie uważał dwa tysiące (przykładowa najniższa wysokość pożyczki), podczas gdy w parabanku będziemy mogli pożyczyć nawet drobne trzysta złotych. Dlaczego tak jest? To dość proste – dla dużych banków niskie kwoty pożyczanych pieniędzy byłyby nieopłacalne – koszty, które ponosi ta instytucja w związku z usługą, będą podobne w przypadku kredytu na 10 000 jak i na 1000 zł. Zatem nietrudno zgadnąć, na jaką kwotę bank preferuje udzielać pożyczek. Inaczej jest w przypadku parabanków – te niewielkie instytucje bazują właśnie na niskich pożyczkach i nie ustanawiają tak wysokich limitów jak banki. Oczywiście od tej reguły są też wyjątki i możliwym jest znalezienie banku, który w swojej ofercie dla klientów będzie miał także niewielkie pożyczki.

A teraz do rzeczy:

Gdzie wziąć małą pożyczkę?

Parabank – bez formalności
Jeżeli brakuje nam drobnej kwoty, to na pewno w końcu przykuje naszą uwagę któraś z ofert licznych parabanków – firmy te przecież są wyspecjalizowane w mikropożyczkach właśnie i jeżeli potrzebujemy choćby jedynie stówki na pilny wydatek, to przyjdą nam z pomocą. Dużą zaletą parabanków jest ograniczenie wszystkich formalności i tak zwanej „papierologii” do minimum – obejdzie się bez zaświadczeń o zatrudnieniu i tym podobnych – pozytywną decyzję kredytową możemy dostać już po kilku minutach, na miejscu, możemy także zamówić taką pożyczkę za pośrednictwem internetu, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zanim weźmiesz mikropożyczkę
Pamiętać musimy jednak, że tego rodzaju pożyczka wcale nie musi być strzałem w dziesiątkę dla każdego – zazwyczaj jest tak, że pożyczona kwota musi być zwrócona w ciągu kilkunastu, czasami zaledwie kilku dni. Nie będziemy mieć więc zbyt wiele czasu na spłatę pożyczki. Nie zapominajmy też, że nie ma nic za darmo – oprocentowanie tego rodzaju pożyczek jest znacznie wyższe w porównaniu z pożyczkami bankowymi – odsetki, które zostaną nam naliczone mogę wynosić nawet 20 procent w skali roku. Dobrze przeanalizujmy ofertę interesującego nas parabanku, by później uniknąć przykrych niespodzianek.

Co z bankiem?
Jak już wyżej wspomnieliśmy – banki niechętnie oferują niskie kwoty pożyczek, w związku z tym znalezienie i uzyskanie takowej raczej nie będzie należało do łatwych. Poza tym, że sama taka możliwość nie jest za częsta w bankach, to musimy pamiętać, że bank będzie chciał wiedzieć o nas znacznie więcej niż parabank – konieczne będzie tu sprawdzenie naszej zdolności kredytowej czy historii w BIK. Plusem byłoby jednak w tym przypadku zdecydowanie korzystniejsze dla nas oprocentowanie – możemy trafić na ofertę, gdzie będzie wynosiło na przykład zaledwie 4 procent w rocznej skali. Kolejnym plusem jest też dłuższy czas na spłatę długu – od jednego do trzech miesięcy (najczęściej).

Alternatywa?
Jeżeli jednak potrzebujemy szybkiej gotówki, ale nasz bank nie wydał pozytywnej decyzji w tej sprawie, a nie chcemy też korzystać z oferty parabanków, możemy zdecydować się jeszcze na produkty bankowe nieco innego rodzaju – istnieją przecież kredyty odnawialne i bardzo popularnie dzisiaj karty kredytowe – korzystając z takiego produktu, mamy dostęp do szybkiej gotówki w zasadzie natychmiast, warto może wic zastanowić się także nad takim rozwiązaniem.

Małe pożyczki czyli tak zwane „mikropożyczki” to produkty skierowane do klientów, którzy muszą chwilowo wesprzeć się dodatkową gotówką – najczęściej chodzi o zakup sprzętu domowego, wyprawienie imprezy rodzinnej, zakup prezentów lub naprawę samochodu. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, to najłatwiej będzie nam sięgnąć po szybką pożyczkę do parabanków, ale miejmy na uwadze także to, że banki mają w swoich ofertach także produkty, które mogą idealnie spełnić nasze potrzeby na dany moment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *