Kto ma dostęp do BIK – banki czy firmy pożyczkowe ?

Coraz więcej osób poszukuje na rynku szybkich pożyczek bez sprawdzania bik, oczywiście zwracają się oni głównie do firm pozabankowych. Pytanie jednak czy w tym przypadku właściwym pojęciem jest “bez BIK”? Jak się okazuje nie za bardzo. Otóż weryfikacji danych potencjalnego klienta w bazie BIK czyli w Biurze Informacji Kredytowej mogą dokonywać wyłącznie instytucje bankowe oraz SKOKi – tylko one mają podpisaną stosowną umowę.

Kto sprawdza dane w BIK – banki czy firmy pożyczkowe?

Na chwilę obecną żadna firma prywatna nie ma takiego prawa a więc nie sprawdza klientów w powyższej bazie, a przynajmniej nie robi tego indywidualnie – czasem instytucje te stosują swoje sposoby i na przykład to klient sam pobiera stosowny raport z BIK-u lub też udziela upoważnienia danej firmie, która dokonuje tego w jego imieniu (takie informacje często są zawarte w warunkach umowy więc podkreślmy jeszcze raz, iż warto ją dokładnie przeanalizować, aby potem nie być rozczarowanym i zdziwionym dlaczego otrzymaliśmy negatywną decyzję w sprawie pożyczki). Trzeba jednak pamiętać, że BIK to nie jedyna baza, w której można zweryfikować wiarygodność pożyczkobiorców. Większość firm pożyczkowych wykorzystuje w tym celu takie rejestry jak BIG – Biuro Informacji Gospodarczej, KRD – Krajowy Rejestr Długów, ERIF – Rejstr Dłużników Biuro Informacji Gospodarczej. Wracając jednak do tematu, jeśli ktoś ma negatywne wpisy w bazie BIK, to wciąż ma możliwość uzyskania pozabankowej pożyczki w jednej z firm prywatnych (część z nich nawet reklamuje swoją ofertę jako bez BIK). Ważne jednak, aby nie istnieć w bazach, ponieważ wiele osób popełnia błąd myśląc, że skoro firma nie sprawdza BIK to moga czuć się bezpiecznie i nikt nie dowie się o niespłaconych kredytach. Zapominamy często o tych innych rejestrach, do których dostęp ma dosłownie każdy.

 

Konsekwencje negatywnych i pozytywnych wpisów w bazie BIK

Niestety jeśli nasze nazwisko widnieje na jednej z tzw. czarnych list dłużników, o jakiekolwiek pożyczce, czy to w banku czy też w pozabankowych firmach możemy zapomnieć. W takiej sytuacji pozostają jedynie prywatni inwestorzy ale nie oszukujmy się – w znalezieniu uczciwego naprawdę trudno… Wystarczy poczytać trochę o takich rozwiązaniach na forach kredytowych. Poza tym w takiej sytuacji nie ma sensu, aby szukać ofertę “na siłę”, ponieważ właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na trafienie na zwyklych oszustów i naciągaczy. Nie warto. Jeśli ktoś wymaga od nas przedpłat lub opłat weryfikacyjnych zanim jeszcze otrzymamy pożyczkę – lepiej uważać i trzymać się z dala od tego typu ofert. Większość firm rozpatruje nasz wniosek bezpłatnie więc korzystajmy ze sprawdzonych i pewnych pożyczek. Bez ponoszenia ryzyka i dodatkowych niepotrzebnych kosztów.

Oczywiście trzeba także zaznaczyć, że jeśli nasz BIK jest czysty lub też znajdują się w nim same pozytywne wpisy – niemal każda firma pożyczkowa oraz część banków (tutaj zależy wszystko od pozostałych wymogów kredytowych) udzieli nam pożyczki na niewielką sumę. Za pierwszym razem w przypadku ofert prywatnych chwilówek możemy liczyć na kwotę maksymalnie do 1,2-2 tys. zł. Oczywiście przy terminowej spłacie zobowiązanie z każda kolejną pożyczką jej limit będzie się zwiększać. Chociaż niektóre firmy typu Provident lub też Profi Credit już na starcie udzielają większych kwot nawet nowym klientom, jednak równocześnie wymogi co do samej pożyczki są większe niż w przypadku pozostałych firm pożyczkowych.