Dlaczego warto oszczędzać

Oszczędzanie jest szansą na zapewnienie sobie spokoju w wielu sytuacjach życiowych. Zdecydowanie, odkładnie pieniędzy ma sens. Poniżej kilka słów o tym, dlaczego warto oszczędzać.

Zrozumienie wartości pieniądza jest podstawą do tego, aby w ogóle móc oszczędzać. Bez tej znajomości, nie osiągniemy celu, jakim jest oszczędzanie. Warto przypomnieć sobie czasy, w których pieniędzy nie było, a jedynymi dochodami było zboże i uprawa zwierząt. Przecież nie zjadano wtedy wszystkiego od razu, tylko porcjowano zboże czy konkretne części zwierząt, tak aby jedzenia starczyło na dłużej. Było to jak najbardziej racjonalne zachowanie. Obecnie, jednak wiele w tym temacie się zmieniło. Od kiedy pojawił się pieniądze, rozsądek odszedł w zapomnienie. Wiele osób nie myśli o przyszłości. Nie przewidują tego, że ich dochody mogą diametralnie się zmienić na niekorzyści. A to jest lekkomyślne podejście do sprawy. Zdecydowanie, warto posiadać środki, które zabezpieczą nas w sytuacjach trudnych takich jak choroba czy niemożność znalezienia pracy. Jednak, zdecydowanie aby taki status osiągnąć, konieczne jest wdrożenie zasad oszczędzania.

Dlaczego warto oszczędzać
Najważniejszym motywem, który powinien skłonić nas do oszczędzania, jest motyw zapobiegania. Jeśli będziemy gromadzili określone środki finansowe na czarną godzinę, nie zaskoczą nas żadne niespodziewane wydatki. Rezerwy finansowe zabezpieczą nas przed przykrymi konsekwencjami wielu zdarzeń.

Kolejnym powodem, dla którego warto oszczędzać jest również czas, gdy będziemy na emeryturze. Dzięki temu, że zawczasu zadbamy o swoją przyszłość, będziemy mogli zapewnić sobie godną starość. Wiadomo, że będąc na emeryturze nie będziemy mieli tak dużych dochodów jak podczas pracy zawodowej. Zdecydowanie warto więc pomyśleć o odkładaniu określonej sumy pieniędzy na czas emerytury.

Motywem, który powinien nas również zachęcić do zbierania środków są dobra trwałe lub inwestycje. Te ostatnie będą mogły podnieść nasze przyszłe dochody. Zaoszczędzając określone środki, będziemy mogli kupić mieszkanie, które w przyszłości samo będzie na siebie zarabiało poprzez możność jego wynajęcia. Zdecydowanie, takie oszczędzanie połączone z inwestowaniem ma sens i się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *