Dlaczego pożyczki prywatne bez BIK bez zabezpieczenia są dostępne tylko w małych kwotach ?

Ileż razy widzi się w sieci ogłoszenia, oferty typu:

 • pożyczki bez BIK,
 • pożyczki przez Internet,
 • pożyczki prywatne,
 • pożyczki bez sprawdzania baz,

Jak to rozpoznać?

Po pierwsze, jeżeli ktoś oferuje wyższą niż 3-5 tysięcy sumę bez zabezpieczeń, należy zachować szczególną ostrożność.

Po drugie, jeśli ktoś obiecuje nad-korzystne oprocentowanie (koszty) pożyczki niezabezpieczonej, bez sprawdzania baz, należy domniemywać, iż oferta nie jest przedstawione rzetelnie. Pożyczki prywatne bez BIK z zabezpieczeniem hipotecznym potrafią kosztować 6% miesięcznie, a co dopiero bez zabezpieczenia! Te kosztują średnio 20% miesięcznie.

Po trzecie, jeśli kontakt do firmy – oferenta nie jest do końca jasny (brak numeru telefonu, często zmieniające się adresy mailowe, problem ze znalezieniem firmy w rejestrze lub doproszeniem się o dane firmy), trzeba uważać.

Po czwarte i najważniejsze. Jeżeli ktoś przed finalizacją transakcji żąda kategorycznie:

 • opłaty wstępnej z jakiegokolwiek tytułu (ubezpieczenie, koszty notarialne, koszty weryfikacji, COKOLWIEK INNEGO) LUB,
 • przelewu nawet w znikomej kwocie na konto które nigdzie nie figuruje jako konto firmowe oferenta LUB,
 • udostępnienia swoich szczegółowych danych nieznanym administratorom,

wyłudzenie opłaty wstępnej; proszę się nie łudzić że cokolwiek da zgłoszenie tego na policję; wpłata idzie na anonimowe konto bankowe, i nigdy się nikt nie dowie kto te pieniądze tak naprawdę zabrał; władze są bezradne, a takie konto na czarnym rynku kosztuje kilkaset złotych raptem;

potwierdzenie rejestracji konta w banku – przelewając nawet 1 grosz na konto, którego właściciela i pochodzenia nie znamy, ryzykujemy, że w ten sposób zweryfikujemy rejestrację konta na nasze dane osobowe (znane już tym „pożyczkodawcom” ze skanu naszego dowodu osobistego!); wówczas stajemy się nieświadomym dawcą anonimowego konta bankowego, przez które przepływają pieniądze z wyłudzonych przedpłat, narkotyków, kradzionych kart kredytowych, organizacji terrorystycznych i czegokolwiek innego co może sobie nabywca takiego konta wymarzyć!

wyłudzenie danych osobowych – w sieci krążą ciągle nielegalne ogłoszenia osób zajmujących się handlem danymi osobowymi w różnorakich celach, takich jak zakładanie fikcyjnych kont, wyłudzenie kredytów, wyrabianie podrobionych dokumentów tożsamości, itp. Konsekwencje udostępnienia swoich szczegółowych danych przestępcom tego pokroju zależą wyłącznie od ich wyobraźni, która w dobie globalizacji jest praktycznie nieograniczona.

Ale skąd założenie że każda pożyczka na 10.000 i więcej bez zabezpieczeń i bez sprawdzania baz jest oszustwem?

Tu niestety jestem zmuszony zasięgnąć nieco do prawa, mianowicie kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu pracy i ustawie o świadczeniach ZUS.

Otóż jeśli inwestor udzieli pożyczki na 10.000 osobie która zarabia 2.000 netto, to po braku spłaty komornik z wypłaty potrąci max 600-700 PLN miesięcznie. Tą kwotą inwestor musi się dzielić z innymi wierzycielami, których jest potencjalnie wielu (brak sprawdzenia baz). Efekt jest taki, że realnie średnio zobaczy miesięcznie około 200 PLN, czyli dopiero po 5-6 latach zwróci się mu goły kapitał. A gdzie inflacja? Gdzie ryzyko że ktoś odejdzie z pracy? Umrze? Wyjedzie z kraju? Dodając do tego fakt iż inwestorzy patrzą w przód na max rok-dwa dostajemy konkluzję, że nawet przy bardzo dobrych dochodach, pożyczki bez BIK bez sprawdzania w bazach opłacają się do kwoty 2500-3000 PLN.

Jeszcze gorzej wygląda sprawa dla emeryta ze świadczeniem na poziomie 2000 netto (czyli bardzo dobrym jak na nasze realia). Tu komornik może potrącić nie 700, a tylko 500 PLN miesięcznie, co jeszcze uszczupla możliwości odzyskania pieniędzy!

 

Ale po co oni umieszczają te oszukańcze ogłoszenia skoro pożyczek nie udzielają?

 • zarabiają na opłatach wstępnych (przedpłatach), przy czym korzystają z anonimowych kont, więc są zupełnie bezkarni;
 • zakładają dzięki temu anonimowe konta na dane ofiary, która niczego nieświadoma użycza potem swojego konta do dowolnych przestępczych celów;
 • tworzą swoje bazy danych osobowych w celu późniejszego handlu tymi danymi z organizacjami, które wykorzystują je w celach nielegalnych.

Podsumowanie

Aby nie dać się oszukać, trzeba mieć świadomość, że:

 • pożyczki prywatne niezabezpieczone bez sprawdzania w bazach dostępne są w małych kwotach i na bardzo wysoki procent,
 • pożyczki w kwotach wyższych niż 10.000 przeważnie oznaczają zabezpieczenie hipoteczne lub chociaż zastaw rejestrowy,
 • uczciwy inwestor nie żąda opłat przed udzieleniem pożyczki żadnego typu,
 • oferenci, których nie ma w bazach CEIDG i KRS nie zasługują na uwagę,
 • firma która istnieje od bardzo niedawna (kilka tygodni) powinna być dodatkowo sprawdzona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *