Czy jesteś gotowy, aby kupić pierwsze mieszkanie?

  • by

Każdy z nas, na pewnym etapie swojego życia zaczyna zastanawiać się nad własnym miejscem na ziemi. Nie ma w tym nic dziwnego, potrzeba stabilizacji jest w nas silnie zakorzeniona i chcemy mieć coś wyłącznie dla siebie. Dodatkowo żyjemy w kraju stosunkowo tradycyjnym, w którym wciąż własne mieszkanie czy dom, kojarzone są z dorosłością i rozważnym patrzeniem w przyszłość. Tyle tylko, że decyzja o takim zakupie jest wyjątkowo trudna, bo naprawdę nieliczni szczęśliwcy są w stanie kupić mieszkanie za gotówkę i większość musi zdecydować się na kredyt hipoteczny.

Czujesz presję

Wszyscy twoi znajomi zaprosili cię już na parapetówki, pooglądałeś mieszkania, a nawet domy. Co więcej, każdy zadaje ci pytanie, kiedy ty zorganizujesz obsiedliny. Zauważyłeś, że coraz częściej twoi przyjaciele, żartują z ciebie, bo nadal mieszkasz z rodzicami. Czy to właściwy moment? Niekoniecznie. Jeśli świetnie czujesz się w domu rodzinnym, nie potrzebujesz własnej przestrzeni i co więcej, nie wiesz, jeszcze czy wybrałeś właściwie miejsce do zamieszkania, daj spokój. Nie poddawaj się presji otoczenie i nie pozwalaj, aby inni ludzie sterowali twoim życiem.

Uwielbiasz podróże

Masz wolny zawód, który możesz wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi, a podróże to twoja pasja. Wpadasz do domu rodzinnego raz na jakiś czas i raczej czujesz się gościem. Myślisz o własnym loku, ale jeszcze nie zdecydowałeś, aby osiąść w jednym mieście, bo każde kolejne, coraz bardziej ci się podoba. Nie decyduj się na zakup. Za moment możesz zmienić zdanie, a sprzedaż i zakup nowego mieszkania to po prostu komplikacje i problemy.

Nie masz pieniędzy

To podstawa. Niestety, dobre chęci to zbyt mało. Nie chodzi o to, abyś był w stanie sfinansować całość inwestycji, ale pamiętaj, że w tej chwili stopy procentowe są najniższe w historii najnowszej, a kredyty bardzo tanie. Nie oznacza to wcale, że ta sytuacja utrzyma się długo, a umowa kredytu hipotecznego zależna jest od wahań stóp i żaden bank z tego nie zrezygnuje. Twoja rata może być większa, a ty musisz być na to przygotowany. To proste, oprócz przynajmniej 20% (a w niektórych bankach już nawet 30%) wkładu własnego, musisz mieć środki na koncie na wydatki awaryjne. Podstawą jest płynność finansowa, a więc nie mając dodatkowych zabezpieczeń, nie sięgaj po kredyt.

Nic ci się nie podoba

Mieszkanie trzeba kupić naprawdę po przeanalizowaniu wielu wariantów. Jeśli kupisz coś przypadkowego, w kiepskiej lokalizacji istnieje bardzo poważna obawa, że będziesz się po prostu męczyć. Nic na siłę. Zbyt często jest tak, że inwestujemy ogromne pieniądze w remonty i urządzenie nieruchomości, która za kilka lat przestaje nam odpowiadać, czy jest po prostu zbyt ciasna. Pamiętaj, że żaden nabywca nie zapłaci ci za koszt remontu, a nakłady na wyposażenie po prostu nigdy się nie zwrócą. Dopóki nie znajdziesz ideału, nawet nie myśl zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *