Co to jest Cashback?

Niezwykle często zdarza się, że małe sklepiki osiedlowe nie oferują płatności kartą lub dają ograniczenia, że można zapłacić kartą od na przykład 20 zł. Często, nasze zakupy nie są aż tak duże, abyśmy mogli do tej sumy dobić. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska, nawet 75% osób w takiej sytuacji rezygnuje z zakupów. Spora część osób nie wie jednak, że istnieje coś takiego Cashback. Co to jest Cashback?

Skąd czerpiemy pieniądze?

Z badań – Zwyczaje płatnicze Polaków – wynika, że ponad 75% Polaków powyżej 18 roku życia, posiada konto w banku i z roku na rok ta liczba wzrasta. W 2013 roku w polskich bankach wydano 35 mln kart płatniczych. Przeznaczone są one zarówno do płatności bezgotówkowej, a także do wypłacania pieniędzy z konta bankowego.

Najwięcej, bo 71% transakcji wykonywanych jest w zakresie korzystania z bankomatów oraz korzystania z oddziałów baków. Mniej popularna jest natomiast usługa Cashback, którą udostępniono na polskim rynku już w 2006 roku. Dzięki niej, możliwe jest wyciągnięcie gotówki w momencie dokonywania zakupów w sklepach lub na stacjach benzynowych oznaczonych odpowiednim logo Cashback. W 100 tysiącach punktów w całej Polsce taką transakcje można wykonać. Można jej dokonać m.in. w takich sklepach jak Żabka, EMPiK, Media Markt, Saturn, Ruch, Carrefour oraz na stacjach Lotos, Orlen i BP. Oznaczenia można znaleźć albo przy wejściu do sklepu albo przy samej kasie. Trzeba jedynie posiadać kartę debetową Maesto, MasterCard lub Visa, a skorzystanie z takiej usługi będzie jak najbardziej możliwe. Aby skorzystać z takiej usługi trzeba również dokonać zakupu w takim sklepie lub zatankować paliwo, jeśli chodzi o stacje benzynową. Jest jednak pewna dobra wiadomość. Wartość wypłacanej gotówki może być większa niż wartość dokonanych zakupów. Większość banków umożliwia jednorazową wypłatę do 300 zł.

Co to jest Cashback – i jak to działa?

Aby skorzystać z usługi Cashback należy jedynie poinformować przy zakupie o takiej konieczności pracownika. Będziemy mogli później taka wypłatę sprawdzić na rachunku. Wypłata i zakupy będą zaznaczone tam oddzielnie. Transakcja zostanie potwierdzona kodem PIN. Jeśli oczywiście posiadamy środki na koncie, pieniądze zostaną nam wypłacone bez żadnych problemów. Otrzymamy również potwierdzenie całej transakcji. Może jednak zdarzyć się tak, że nie będzie można dokonać wypłaty ze względu na brak środków jakimi dysponuje sklep. Sklepy w Polsce nie mają obowiązku trzymania pieniędzy na ten właśnie cel.

Zdecydowanie jednak warto korzystać z systemu Cashback. Zaoszczędza to nasz czas na szukanie placówki banku, sklepu z możliwością płaty kartą czy bankomatu, z którego moglibyśmy takie środki wypłacić. Wypłata pieniędzy z konta dzięki takiej opcji odbywa się w szybki i sprawny sposób. Zdecydowanie, w wielu przypadkach taka możliwość jest prawdziwym ratunkiem. Szczególnie w miejscach, gdzie jest mało bankomatów. Takie rozwiązanie powinno spodobać się również osobom starszym, które maja problem z obsługą bankomatów. W takiej sytuacji, będą mogły z pomocą ekspedientki w sklepie pozyskać pieniądze bez większych problemów.

Usługa Cashback znajduje się w ofercie większości banków w Polsce. Część oferuje ją za darmo, a część pobiera symboliczna opłatę w wysokości 50 groszy lub 1 złotego od danej transakcji. Oznacza to, że taka wypłata będzie dla nas korzystna, ponieważ albo nie zapłacimy za nią nic, albo stosunkowo mało. Pomimo tak wielu zalet, usługa Cashback nie jest popularna w Polsce. W 2013 roku na jedną transakcję typu cashback przypadało średnio 232 wypłaty gotówki z bankomatów. Powodem takiego kiepskiego wyniku jest często mylenie tej usługi z innymi na przykład z money back. Jednak, perspektywy rozwoju usługi Cashback są naprawdę dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *