Biura pośrednictwa finansowego – pomagają czy szkodzą?

Coraz częściej pojawia się sytuacja gdy między inwestorem pożyczającym pieniądze a Klientem, który się o nie stara pojawia się jeden lub więcej pośredników. Odpowiedzmy sobie zatem na kilka pytań które dotyczą tej tematyki.

Co robią pośrednicy?

Pośrednictwo finansowe polega na szukaniu dla Klientów ofert finansowania (inwestorów) i odwrotnie – szukaniu dla inwestora potencjalnych Klientów. Pośrednictwo szczególnie rozwija się w sektorze kredytów bankowych i pożyczek pod zastaw nieruchomości, ale także z ich usług korzystają oferenci na rynku pożyczek pod weksel, a podobno nawet chwilówek.

Dlaczego pośrednicy są potrzebni?

Wynika to z dwóch faktów.

Po pierwsze, każdy inwestor wie, że na 10-12 zgłaszających się Klientów tylko jeden sfinalizuje transakcję pożyczki. Skutkiem tego jest duża ilość pracy do włożenia z kompletowanie dokumentów, negocjacje, weryfikację, itp. Biuro pośrednictwa, które robi to na co dzień i profesjonalnie (bo takie tylko są potrzebne na rynku), wykona te czynności szybko i efektywnie, a kilkuprocentowa prowizja wypłacona dopiero po sukcesie jest za to stosunkowo niską ceną.

Po drugie, każdy Klient chce mieć możliwość wyboru między ofertami kilku inwestorów, co znacznie może został ułatwione przez skorzystanie z usług biur pośrednictwa finansowego, które mogą mieć w ofercie wielu inwestorów. Przeważnie prowizja pośrednika nie będzie wygórowaną ceną za profesjonalne wsparcie, przyspieszenie sfinalizowania procesu i wybór najbardziej konkurencyjnej oferty pożyczki.

Ile szkód może wyrządzić zły pośrednik?

Niestety, w tej branży nic nie ma darmo. Zgłoszenie się do złego pośrednika może spowodować poważne problemy, stratę czasu, nerwy, wysokie koszty prowizyjne, a nawet utrudnić lub uniemożliwić uzyskanie taniej pożyczki! Wynika to z faktu, iż bardzo wiele osób w tej branży myśli tylko o tym, żeby sprzedać konkretny produkt, pobrać prowizję, bez baczenia na to co stanie się potem. Co więcej, w interesie pośrednika jest otrzymanie jak najwyższej prowizji, co nie zawsze pokrywa się interesem Klienta.

Potencjalne szkody to:

obciążenie Klienta wysokimi prowizjami (są firmy żądające prowizji rzędu kilkuset tysięcy złotych, co sięga nawet 30% przyznanej kwoty pożyczki!);
wysyłanie dokumentów Klienta w zbyt wiele miejsc, żeby zmaksymalizować szansę na finalizację sprawy u siebie a nie u Konkurencji; skutkiem tego dane Klienta mogą stać się zbyt popularne, co powoduje iż inwestorzy krzywo patrzą na sprawę, która faktycznie jest rokująca; efekt: gorsze warunki finansowe;
współpraca z tzw. inwestorem dzikim (AKA pseudoinwestorem), który grając faktem iż Klient pilnie potrzebuje gotówki narzuca mu fatalne warunki spłaty (lichwa); pośrednik ponieważ otrzymuje prowizję jest razem z inwestorem zadowolony; Klient też, ale na bardzo krótko…

Jak szukać dobrego pośrednika?

Nie ma jednego złotego środka pozwalającego na rozpoznanie dobrego pośrednika. Jest jednak kilka zasad, których stosowanie znacząco ograniczy problemy we współpracy z biurami pośrednictwa finansowego:

  • firma powinna działać legalnie, najlepiej dłuższy czas, nie ukrywać swoich danych adresowych ani kontaktowych; wszak wiadomo w każdej branże, iż im więcej wiemy o kontrahencie, tym lepiej;
    za usługi pośrednictwa firma powinna legalnie wystawiać faktury; każdy kto działa w tzw. szarej strefie jest nieuczciwy wobec Urzędu Skarbowego czyli Państwa; skoro jest nieuczciwy wobec tak silnych instytucji, dlaczego ma być uczciwy wobec zwykłego szarego Klienta?
  • należy uzgodnić z pośrednikiem gdzie będą wysyłane dane; naszym zdaniem, dobry pośrednik wysyła zapytania i wnioski o pożyczki do inwestorów, z którymi współpracuje na stałe i ewentualnie pośredników, z którymi od miesięcy lub lat wymienia się Klientami; jeśli biuro wysyła dane Klienta do pierwszej lepszej firmy znalezionej w Internecie, możemy być pewnie że będą z tym kłopoty. O tym dlaczego niedobrze jest gdy między Klientem a inwestorem jest dwóch lub więcej pośredników, piszemy tutaj;
  • wysokość prowizji nie powinna przekroczyć 5% wartości pożyczki, a dla niskich sum 10% wartości pożyczki; wielokrotnie zgłaszają się do nas Klienci, którym nie udało się dopiąć sprawy, gdyż pośrednicy zażądali łącznie 30% prowizji, na co Klienta zwyczajnie nie było już stać; trzeba pamiętać, że nawet jeśli prowizja jest kredytowana (lub potrącana z kwoty pożyczki), na koniec trzeba ją spłacić wraz z kosztami pożyczki narzuconymi przez inwestora;
  • bardzo ważna jest rozmowa z obsługą Klienta; dobry pośrednik uświadamia Klienta, zwraca uwagę na szanse ale i na zagrożenia i szuka najlepszego rozwiązania a nie pierwszego znalezionego. Wiemy, iż laikowi ciężko jest rozpoznać profesjonalistę, ale warto zadać kilka dodatkowych pytań celem stwierdzenia, czy jest to firma, która chce współpracować ze świadomym Klientem, czy tylko szuka szansy na szybki zysk, Klientów traktując jako kolejne sztuki.

Ile zarabia pośrednik finansowy?

Uczciwy pośrednik finansowy pobiera kilkuprocentową prowizją po zawarciu umowy pożyczki między Klientem a inwestorem. Są także firmy inwestorskie (fundusze), które same wynagradzają swoich pośredników, wówczas z punktu widzenia Klienta usługa pośrednictwa jest bezpłatna lub jej koszt jest znikomy.

Pazerny pośrednik finansowy żąda prowizji rzędu nawet kilkudziesięciu procent, nie zawsze rozwiązując problem Klienta. Jest to lukratywne, ale finalnie tylko na krótki okres, gdyż w obecnej dobie Internetu i mediów społecznościowych, wymiana informacji następuje błyskawicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *