Co to jest BIK – informacje, jak działa, czy powinniśmy się go bać ?

Biuro Informacji Kredytowej S.A. to instytucja, która została powołana do życia z inicjatywy kilku banków już w 1997 roku. Jej podstawowym działaniem jest prowadzenie baz danych o wszystkich kredytobiorcach jak i klientach banku.

To bardzo pomocne, gdyż właśnie uzyskane w BIK-u informacje służą bankom do oceny ryzyka przy udzielaniu kredytów. Dzięki tej instytucji cały ten proces stał się po prostu szybszy i bardziej efektywny. Banki oraz SKOKi zobowiązane są do udostępnienia wszelkich zebranych danych o swoich klientach.

Biuro Informacji Kredytowej a szanse na kredyt

Informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej pochodzą z różnych źródeł, dzięki czemu sprawdzenie historii kredytowej konkretnej osoby nie sprawia żadnego problemu. Dane klienta mogą być przetwarzane na podstawie udzielonej zgody np. przy zawarciu umowy. Starając się o kredyt bank zawsze sprawdza naszą historię kredytową. Każdy kto już kiedyś miał zaciągnięty jakiś kredyt, spłacił go w całości i co najważniejsze w terminie na pewno będzie zdecydowanie bardziej wiarygodny w oczach banku. Dzięki dobrej historii kredytowej w BIK będzie miał on większe szanse na zaciągnięcie kolejnej pożyczki, czy kredytu. Ale to nie wszystko! Może on także liczyć na atrakcyjniejsze warunki kredytu.

Niestety takich możliwości nie mają osoby bez przeszłości kredytowych lub też ci, którzy nie mają zbyt dobrej historii w BIK. Jeśli kiedyś spóźnialiśmy się ze spłatą pożyczki, na pewno ten fakt będzie dostępny w naszych danych w BIK-u. A wtedy możemy dosłownie zapomnieć o zaciągnięciu nowego kredytu w banku. Co więcej, jeśli na przykład dany klient nie wyraża chęci całkowitej spłaty pożyczki, może on nie mieć już możliwości zaciągnięcia kolejnego kredytu przez kolejnych kilka lat.

 

Fakty i Mity o BIK

1. W BIK-u znajdują się tylko informacje o osobach, które miały problemy ze spłatą kredytu.

Oczywiście jest to nieprawda, gdyż BIK zawiera informacje o wszystkich udzielonych kredytach. Zarówno tych niespłacanych, jak i tych zobowiązaniach, które dani kredytobiorcy spłacili terminowo.

 

2. Całkowity brak historii kredytowej jest przeszkodą w otrzymaniu pożyczki.

Wszystko zależy od danego banku. Owszem jeśli nie posiadamy historii kredytowej możemy mieć problem z otrzymaniem kredytu, gdyż banki nie chcą ponosić w takich przypadkach ryzyka. Jednak istnieją placówki, które mimo tego, przyznają nam pożyczkę. Oczywiście takie zobowiązanie będzie obarczone wyższymi kosztami.

 

3. Spóźniliśmy się z ratą o kilka dni i już trafiliśmy do BIK-u.

Oczywiście jest to mit. Nie powinniśmy martwić się kilkudniowym opóźnieniem w spłacie. Chyba, że jest to kolejne takie spóźnienie.

 

4. Wysłaliśmy wniosek do BIK-u, aby usunał nasze dane. Niestety on tego nie zrobił, dlaczego?

Bik po prostu nie ma prawa do przeprowadzania jakichkolwiek zmian w danych. Jeśli chcemy, by usunięto informacje o naszych zobowiązanich, powinniśmy zwrócić się do instytucji, która umieściła tam nasze dane.

 

5. Nie warto być w BIK-u.

Kolejny mit. Oczywiście, że warto wyrażać zgodę na umieszczanie naszych danych w BIK-u. Dlaczego? Osoby, które terminowo będą spłacały kredyt, nie będą miały w przyszłości problemów z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania, co więcej, mogą później liczyć nawet na lepsze warunki kredytu.