500zł na dziecko to cztery razy więcej niż średnia europejska

1355zł. Tyle będzie wynosiła w Polsce płaca minimalna netto w tym roku.

500zł na drugie i kolejne dziecko stanowi 37% pensji minimalnej.

Dla przykładu płaca minimalna netto w UK to obecnie ok 1000 funtów.

Dodatek na dziecko w UK to ok 20 funtów tygodniowo czyli miesięcznie po obecnym kursie ok 470zł.

UK dodatek na dziecko stanowi więc 8% pensji minimalnej podczas gdy w Polsce 37%! Dodatkowo na każde kolejne dziecko w UK dodatek ten spada prawie o połowę.

 

Poniżej przedstawiam tabelę gdzie pokazuję jaki % płacy minimalnej (w tym przypadku brutto ze względu na dostępność danych) stanowi dodatek na dziecko w danym państwie Unii Europejskiej (na podstawie artykułu). Pominąłem te kraje dla których nie ma informacji o dodatku na dziecko:

 

Średnia dla państw UE przedstawionych powyżej wynosi zaledwie 6.71%! Czyli w Polsce dodatek 500zł na dziecko jest czterokrotnie wyższy niż w Unii jeśli popatrzymy na niego pod kątem płacy minimalnej.

Czy to aby nie za dużo dla naszej gospodarki? Bogate kraje mogą sobie pozwolić na dużą pomoc socjalną jednak jak pokazałem ta pomoc wcale tak duża nie jest z perspektywy ich gospodarek. Natomiast my porywamy się na dodatek na dziecko który nawet kwotowo jest większy niż w większości państw Europy Zachodniej…

 

Jeśli jednak popatrzymy na to  z innej strony to program 500zł na dziecko ma wiele pozytywów. Właściwie jego skala jaką pokazałem w powyższej tabeli jest na tyle duża że możemy go nazwać stymulusem gospodarczym. Jego roczny koszt szacuje się na 25 miliardów złotych. Będą to pieniądze które ludzie otrzymają i wydadzą na konsumpcję. Kraje jak USA, Japonia czy Chiny prowadzą luzowanie ilościowe drukując walutę, aby ratować banki i giełdę a mimo to PKB spada a inflacja nie rośnie. Podobnie w europie gdzie Europejski Bank centralny zwiększa podaż pieniądza w celu ratowania krajów w ciężkiej sytuacji poprzez skup ich obligacji. W Danii czy Szwajcarii są ujemne stopy procentowe.

Natomiast Polska w pewnym sensie będzie miała swój ,,dodruk” z tym, że bezpośrednio na konta obywateli a nie do sektora finansowego. Nie wiemy na ile uda się zrealizować ten program ze zwiększenia przychodów a ile będzie musiało zostać ,,dodrukowane”.

Jakie pozytywne skutki może mieć program 500zł na dziecko:

1. Zwiększenie PKB. Ludzie wydadzą te pieniądze, zwiększy się obrót i popyt w gospodarce.

2. Zwiększą się wpływy z VAT.

3. Zwiększy się inflacja (o ile uznajemy to za pozytyw ale zakładając że obecnie grozi nam deflacja to taki delikatny bodzieć inflacyjny w połączeniu ze wzrostem PKB będzie miał pozytywny skutek.).

4. Zwiększą się płace i zmniejszy bezrobocie. Wyobraźmy sobie parę z 3 dzieci gdzie jedna osoba zarabia 2000zł a druga 1000zł. Dodatek z programu 500zł and dziecko wyniesie 1000zł więc ta druga osoba straci motywację do pracy. W skali gospodarki wyeliminuje to bardzo wiele stanowisk opłacanych za pensję minimalną, bądź mniejszą ze względu na pracę na umowę zlecenie. Praca taka często jest podejmowana przez ludzi, którzy nie mają wyboru bo wychowują dzieci. Dzięki 500zł na dziecko będą mogli rzucić taką pracę co zmusi pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń, przynajmniej dla tych najsłabiej opłacanych zawodów.

5. Zwiększy się dzietność. 500 zł na dziecko to bardzo duży ,,kop” dla wielu domowych budżetów przez co będzie znacznie większa motywacja do posiadania więcej niż 1 dziecka, co jest dla Polski bardzo ważne ze względu na sytuację demograficzną.

 

Na koniec tylko dodam, że program 500 zł na dziecko powinien również obowiązywać dla jednego dziecka ale z kryterium dochodowym. Natomiast na 2 i każde następne nie powinno być kryterium dochodowego. Z obecnego kształtu ustawy jaki znamy tak właśnie będzie co uważam za mądre rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *