5 powodów, przez które nigdy się nie wzbogacisz

  • by

Są ludzie, których pieniądze się po prostu trzymają, a są i tacy, którzy są w stanie wydać dowolną sumę i nawet dokładnie nie wiedzą na co ją wydali. Jest kilka powodów, które sprawiają, że nigdy się nie wzbogacisz. Zastanów się, czy aby nie robisz wszystkiego, by pozbyć się ciężko zarobionych pieniędzy.

1. Impulsywne zakupy

Kochasz galerie handlowe, a sklepy to twój żywioł. Po prostu, kiedy tylko coś ci się spodoba, kupujesz i nie zastanawiasz się ani nad ceną, ani nad celem. Nie sprawdzasz, czy przypadkiem tej samej rzeczy nie da się kupić taniej, choćby w sklepie internetowym, bo zakupy to impuls. Potem troszkę ci przykro, gdy słyszysz od koleżanki, jak bardzo przepłaciłaś. Nie myślisz też nad tym, że turkusowe szpilki po prostu do niczego ci się nie przydadzą, bo nie pasują kompletnie do niczego z twojej garderoby.

2. Kupujesz to, co inni

Wszyscy twoi znajomi mają najnowsze smartfony? Biegniesz natychmiast do sklepu i kupujesz dokładnie taki sam. Co z tego, że twój stary telefon jest bardzo dobry, a w nowym nie potrafisz obsługiwać połowy funkcji. Musisz przecież mieć to samo, co inni. Jeśli twoje grono przyjaciół ma podobne dochody co ty, nie jest to jeszcze kolosalny problem. Zdecydowanie gorzej, gdy chcesz dogonić tych, którzy są zdecydowanie zamożniejsi od ciebie. Ta próba często kończy się zaciąganiem niekorzystnych pożyczek, po to, by dorównać bogatszym.

3. Poprawiasz sobie humor zakupami

To bardzo proste, zdenerwował cię szef? Kierujesz pierwsze kroki do galerii i kupujesz. Owszem, na chwilę twój nastrój się poprawia, ale zerknięcie na wyciąg z karty kredytowej ponownie psuje ci humor. Nie myślisz nad tym i sięgasz po kolejną rzecz tylko dlatego, że dziecko przyniosło złą ocenę ze szkoły. Dopóki nie przeanalizujesz, co jest przyczyną twojego złego nastroju i nie nauczysz się poprawiać go w inny sposób, będziesz bezsensownie wydawać na zakupy, a może bardziej wskazana byłaby wizyta u psychologa.

4. Kupujesz najtańsze rzeczy

Zupełnie nie rozumiesz, o co w tym chodzi. Starasz się, kupujesz bardzo tanio, często w wyjątkowo kiepskich sklepach, a i tak ciągle musisz uzupełniać garderobą. To proste, tanio znaczy zwykle w najniższej jakości. Nie dziw się, że koszulka kupiona za grosze wytrzymuje tylko jedno pranie. Jakość musi kosztować. Jeśli oszczędzasz w ten przedziwny sposób na zakupach garderoby, to niewielki problem. Zdecydowanie gorzej, jeśli usiłujesz oszczędzać w ten sposób na jedzeniu. Najtańsza żywność to najgorsza jakość, a to odbije się z czasem na twoim zdrowiu.

5. Żyjesz na kredyt

Jeśli przed każdą pensją musisz sięgnąć po pożyczkę, oznacza to, że masz naprawdę duże kłopoty. Życie ponad stan, brak umiejętności planowania wydatków to zwykle początek problemów, a każdy kolejny miesiąc życia w ten sposób zwiększa twoje trudności. Za moment wpadniesz w spiralę kredytów i łatwo się z niej nie wyplączesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *