Ile kosztuje wyprawka dla ucznia?

6 Wrz    Finanse
Wrz 6

Ile kosztuje wyprawka dla ucznia?

Ostatnie dni sierpnia oznaczają dla wielu z nas przygotowanie swoich dzieci do pójścia do szkoły. Dla każdego ucznia to ważny i ekscytujący czas, a dla rodzica okres wymagający dobrej logistyki i dokładnego planowania wydatków. Przed chwilą wróciliśmy przecież z wyjazdów wakacyjnych, które pochłonęły dużą część domowego budżetu. Z naszym poradnikiem organizacja szkolnej wyprawki powinna pójść sprawnie i rozsądnie. Podręczniki Najważniejszą częścią przygotowań jest oczywiście zakup podręczników, przyborów szkolnych i odpowiedniego tornistra. Książki do klas 1 – 3 zazwyczaj kupujemy w zestawach. Ceny zeszytów do ćwiczeń zaczynają się od kilku – kilkunastu złotych, a podręczników od kilkudziesięciu złotych. Przykładowo za box „Wesoła Szkoła i Przyjaciele” dla klasy drugiej zapłacimy 259 zł. Czasem możemy natrafić na wyprzedaż. Książki do klasy pierwszej – box „Tropiciele i lektury” wydawnictwa Sowa kupimy już za 160 zł. Do tego nauczanie religii, muzyka, plastyka, języki obce i przedmioty dodatkowe. Mając dwójkę dzieci w wieku wczesnoszkolnym musimy liczyć się z wydatkami rzędu 600 -700 zł, a nawet więcej, za same tylko podręczniki. Zaoszczędzić możemy dokonując zakupu w ilości hurtowej. Wystarczy, że rodzice całej klasy złożą zamówienie razem, a dane wydawnictwo czy sklep przyzna rabat. Dla klas 4-6 znajdziemy podręczniki używane, które najczęściej są przynajmniej połowę tańsze niż te nowe, prosto z księgarni. Tornister i przybory Mając na uwadze to, że zazwyczaj dzieci muszą nosić ze sobą kilka książek, zeszytów, strój na w-f, dodatkowe przybory czy przedmioty potrzebne na kółka zainteresowań i zajęcia dodatkowe, musimy zapewnić im możliwie największą wygodę. Nie zapominajmy, że nadmierny bagaż znacznie obciąża ich kręgosłupy, a jedno zaniedbanie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Plecaki szkolne możemy nabyć w hipermarketach, sklepach sportowych, na aukcjach online czy od znajomych lub rodziny. Opcje, jakie mamy do wyboru prezentują się następująco:

Zwykły plecak bez wyposażenia 15 – 150 zł
Zwykły plecak z wyposażeniem 50 – 200 zł
Ergonomiczny tornister bez wyposażenia 99 – 350 zł
Ergonomiczny tornister z wyposażeniem 150 – 460 zł
Plecak z ulubionymi postaciami z filmów i bajek dla dzieci 120 – 500 zł
Plecak znanej sportowej marki 50 – 249 zł

Zwróćmy też uwagę, czy plecak ma elementy odblaskowe – to ważne ze względu na to, iż jesiennymi czy zimowymi popołudniami jest już ciemno, więc warto zwiększyć bezpieczeństwo naszego dziecka poprzez lepszą widoczność. Ponadto istotna jest waga oraz pojemność tornistra. Do wyboru mamy też plecaki na kółkach, które choć droższe, odciążają kręgosłupy dzieci. Powyższe koszty wzrastają jeszcze o wydatek na strój na w-f i buty na zmienne, a także dodatkowe akcesoria typu pojemnik na drugie śniadanie czy artykuły plastyczne. Te rzeczy możemy kupić już za kilkanaście złotych. Zajęcia dodatkowe W dzisiejszych czasach szkoły, domy kultury i różne instytucje oferują szeroki wachlarz zajęć dodatkowych dla dzieci. To szansa, z jakiej pokolenie rodziców najczęściej nie miało okazji skorzystać. Szkoda byłoby nie umożliwić naszym pociechom rozwoju zainteresowań i talentów. Tym bardziej, że jak mówi stare porzekadło: „czym skorupka za młodu nasiąknie….”. W dużych miastach, ale też i w mniejszych miejscowościach możemy zapisać nasze dzieci na najróżniejsze kursy i grupy twórcze:

  • Sportowe
  • Szachy
  • Kung fu
  • Karate
  • Zumba
  • Tenis
  • Pływanie
  • Siatkówka
  • Koszykówka
  • Piłka nożna
  • Artystyczne
  • Pracownia ceramiczna
  • Mały projektant mody
  • Taniec nowoczesny
  • Teatr i recytacja
  • Lekcje gry na gitarze lub perkusji
  • Rękodzieło
  • Plastyka
  • Językowe (Weekendowe lub w ciągu tygodnia, grupowe bądź indywidualne.)

Zanim dokonamy wyboru zajęć dodatkowych musimy koniecznie porozmawiać z dzieckiem o tym co lubi robić i pamiętać, aby nie przesadzić z ilością kursów. Porównujmy ceny w różnych ośrodkach i zastanówmy się, czy lepszą opcją nie będzie coś trochę droższego, ale bliżej domu. Oszczędność czasu również odgrywa dużą rolę. A ceny? Za semestr kursu językowego zapłacimy od 350 do nawet 700 zł, a koszt miesięcznych zajęć to wydatek rzędu 40 – 100 zł. Czasami w szkołach organizowane są kółka zainteresowań, które są bezpłatne, warto więc zapytać o nie w sekretariacie placówki bądź u wychowawczyni klasy podczas pierwszego spotkania z rodzicami. Pierwsze dni szkoły We wrześniu może nas czekać jeszcze kilka opłat: ubezpieczenie (średnio 40 – 100 zł), obiady (60 – 120 zł) i komitet rodzicielski (około 20 zł). Podsumowując, kompletna wyprawka dla ucznia szkoły podstawowej to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale część kosztów ponoszona jest raz na 2-3 lata, np. zakup tornistra, książki do nauki języka obcego czy przyborów plastycznych albo instrumentów muzycznych. Jeśli nasza pociecha idzie właśnie do pierwszej klasy postarajmy się umilić jej ten stresujący czas wyprawką, która jej się podoba i będzie dobrze służyć.

  • J. angielski
  • J. włoski
  • J. niemiecki
  • Rytmika po angielsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *