Darowizna od rodziców

3 Gru    Bez kategorii
Gru 3

Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców to pożyczka czy kredyt?

W gruncie rzeczy – to zależy. W tym artykule opiszemy kilka wariantów, które pokażą w jakich przypadkach nastąpi zwolnienie z podatku, od jakiej sumy należy zgłosić do urzędu pożyczkę i jakie grono rodzinne zawiera się pod pojęciem I grupy podatkowej.

Przykład I
„Rodzice pożyczyli mi pieniądze w wysokości 7 tys. zł. Muszę zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Nie. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mówią, że pożyczki, które weszły w życie na podstawie umowy zawartej między stronami z I grupy podatkowej nie są opodatkowane do kwoty wolnej od podatku czyli do 9637 zł.

Przepisy mówią o trzech grupach podatkowych:
I grupa – najbliższa rodzina (małżonek/małżonka, wstępni, zstępni, zięć, pasierb, synowa, ojczym, macocha, teściowie, rodzeństwo);
II grupa – dalsza rodzina;
III – pozostali nabywcy.

Syn, który otrzymał pożyczkę od rodziców należy do I grupy podatkowej. Rodzice pożyczyli mu sumę nieprzekraczającą kwotę wolną od podatku dla I grupy podatkowej tak więc pożyczka podlega zwolnieniu od podatku.

W jaki sposób dokumentować pożyczki?
Przykład II
Otrzymałam 100 tys. zł pożyczki od brata. Czy powinnam ją specjalnie udokumentować, abym mogła liczyć na zwolnienie z podatku?

Tak. Aby otrzymać całkowite zwolnienie z podatku od osoby z I grupy podatkowej konieczny jest dowód przekazania pożyczki. Warto wybrać albo formę wpłaty gotówkowej na poczcie lub przelew bankowy.

Istotne jest, aby jasno określić w tytule, że chodzi właśnie o pożyczkę. Urząd Skarbowy nie znajdzie wtedy podstaw do zakwestionowania dowodu pożyczki.

Zawsze trzeba składać deklarację podatkową?
Przykład III
Córka pożyczyła mi kwotę w wysokości 6 tys. zł. Czy w takiej sytuacji muszę składać deklarację PCC w urzędzie?

Nie. Wracamy do I grupy podatkowej. Pożyczki nieprzekraczające kwoty wolnej od podatku nie wymagają zgłaszania ich do urzędu skarbowego. Kwota ta wynosi jak już wspominaliśmy 9637 zł. W tym wypadku nie trzeba też dokumentować otrzymania pożyczki na rachunek bankowy czy przekaz pocztowy.

Kiedy spotka nas konieczność opłaty karnego podatku?
Przykład IV
Organ podatkowy wymierzył mi 20-procentowy podatek od pożyczki o wartości 200 tys. zł, którą otrzymałem od dziadka. Urzędnik miał prawo podjąć taką decyzję?

Tak. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy w toku podatkowego postępowania powołałeś się na pożyczkę, a ta nie została zgłoszona do opodatkowania. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mówią, że w przypadku pożyczek przekraczających kwotę wolną od podatku z I grupy podatkowej (9637 zł) istnieje możliwość całkowitego zwolnienia od podatku, jednak w tym przypadku należy złożyć deklarację PCC-3 (maksymalnie do 14 dni od zawarcia umowy pożyczki) wraz z udokumentowaniem otrzymania pożyczki (przelew bądź przekaz pocztowy – najlepiej z zapisanym tytułem – pożyczka).

Jeśli taka deklaracja bądź udokumentowanie pożyczki nie trafi do urzędu wtedy naliczany jest 20% podatek.

Czy zapłacę podatek pożyczając pieniądze od cioci?
Przykład V
Pożyczyłam siostrzenicy kwotę w wysokości 27 tysięcy na zakup sprzętu komputerowego. Takowa pożyczka rodzinna podlega opodatkowaniu?

Tak. Siostrzenica nie należy do I grupy podatkowej mimo, że należy do rodziny. Całkowite zwolnienie z podatku następuje tylko wtedy, gdy korzystają z nich: małżonek/małżonka, wstępni, zstępni, zięć, pasierb, synowa, ojczym, macocha, teściowie, rodzeństwo.

W tym wypadku jest inaczej więc, dlatego też pożyczka jest oprocentowana na 2 procent. Podatku można byłoby uniknąć, gdyby siostrzenica w przeciągu trzech ostatnich lat otrzymała od cioci łącznie 5 tysięcy złotych, a od wielu podmiotów 25 tysięcy w tym samym okresie.